Hlavní navigace

MMF: Světová ekonomika potřebuje výrazný stimul

Sdílet

Světová ekonomika potřebuje výraznou stimulaci ze strany veřejných financí, uvedl Mezinárodní měnový fond (MMF)ve své zprávě. Pomoc by měly vlády zaměřit na stabilizaci finančního systému, agregátní poptávku a obnovu ekonomického růstu.

MMF vzkázal vládám: Světová ekonomika potřebuje výrazně podpořit. Ze strany veřejných financí by proto mělo dojít k zaměření na stabilizaci finančního systému, podporu agregátní poptávky a obnovu ekonomického růstu. Ještě v listopadu MMF snižoval svou předpověď globálního růstu na 2,2 %. Díky rychle se šířící krizi provede pravděpodobně MMF v lednu další změnu své předpovědi růstu, řekl John Lipsky z MMF.

Olivier Blanchard, ekonomický poradce MMF uvedl, že je třeba rekapitalizovat banky a zbavit je špatných aktiv. Dále zdůraznil potřebu stimulace poptávky monetární politikou a vládními výdaji, což pro některé státy, kde je hlavní úroková sazba téměř na nule, bude výzvou. Za velmi důležité považuje Blanchard i stimulaci fiskální politikou – snižováním daní. Čtěte více v seriálu Finanční krize

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).