Hlavní navigace

MMF: Světová ekonomika potřebuje výrazný stimul

30. 12. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Světová ekonomika potřebuje výraznou stimulaci ze strany veřejných financí, uvedl Mezinárodní měnový fond (MMF)ve své zprávě. Pomoc by měly vlády zaměřit na stabilizaci finančního systému, agregátní poptávku a obnovu ekonomického růstu.

MMF vzkázal vládám: Světová ekonomika potřebuje výrazně podpořit. Ze strany veřejných financí by proto mělo dojít k zaměření na stabilizaci finančního systému, podporu agregátní poptávky a obnovu ekonomického růstu. Ještě v listopadu MMF snižoval svou předpověď globálního růstu na 2,2 %. Díky rychle se šířící krizi provede pravděpodobně MMF v lednu další změnu své předpovědi růstu, řekl John Lipsky z MMF.

Olivier Blanchard, ekonomický poradce MMF uvedl, že je třeba rekapitalizovat banky a zbavit je špatných aktiv. Dále zdůraznil potřebu stimulace poptávky monetární politikou a vládními výdaji, což pro některé státy, kde je hlavní úroková sazba téměř na nule, bude výzvou. Za velmi důležité považuje Blanchard i stimulaci fiskální politikou – snižováním daní. Čtěte více v seriálu Finanční krize

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).