Hlavní navigace

MMR: Nejčastější omyly v nájemním bydlení

18. 11. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Vláda ČR odsouhlasila novelu občanského zákoníku v oblasti nájemního bydlení. Na žádost ministra vnitra byla do návrhu přidána sociální klauzule chránící pozůstalé po zaměstnancích vybraných státních profesí, jako jsou policisté, nebo hasiči, kteří zahynou při výkonu povolání a užívají nájemních bytů se smlouvou na dobu služebního poměru.

Ministerstvo pro místní rozvoj upozorňuje na nepřesnost častého zaměňování této novely občanského zákoníku se zákonem 107/2006 Sb., o jednostranném zvyšování nájmů (tzv. deregulaci). Novela občanského zákoníku nestanovuje žádnou konkrétní výši nájmu v tržním režimu. Úkolem novely je vymezení přesných pravidel pro volný trh s nájemním bydlením, který vzniká dobíhajícími lhůtami stanovenými právě v zákoně číslo 107/2006 Sb. Novela je klíčová jak z pohledu pronajímatelů, tak z hlediska ochrany nájemníků. Jasně totiž stanoví mantinely, v nichž se obě strany nájemní smlouvy musí pohybovat. Deset nejčastějších omylů v oblasti nájemního bydlení je zveřejněno na stránkách ministerstva pro místní rozvoj.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).