Hlavní navigace

Moje daně nezbourala opozice, jak tvrdí Babiš, ale arogance a neschopnost vlády

25. 4. 2020
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
[KOMENTÁŘ] Podle premiéra může opozice za to, že neprošel projekt Moje daně. Vzhledem k tomu, že koalice má ve Sněmovně většinu, šlo by o matematický zázrak.

Ve skutečnosti byl problém v tom, že se do hlasování nepřihlásili čtyři vládní poslanci, kteří jinak ve Sněmovně byli, a ti vládě chyběli. Navíc opozice neměla problém s projektem Moje daně a hlasovala pro senátní verzi zákona, která s projektem beze změn počítala. Senátní verze na rozdíl od vládní navíc neobsahovala některé značně negativní změny pro podnikatele, které navzdory nesouhlasu odborníků prosazovala ministryně financí Alena Schillerová, třeba prodloužení lhůty na vratky DPH na 45 dnů.

Podle Babiše opozice zbourala Moje daně

Premiér Andrej Babiš opět po měsíci vystoupil na tiskové konferenci vlády a bylo znát, že to dodalo kuráž i dalším ministrům. Kromě klasického chaosu, který se stal novým programovým prohlášením vlády, se tentokrát členové vlády obuli i do opozice a Senátu kvůli novele daňového řádu. Senát a opozice dělají všechno proti občanům, prohlásil nejprve Babiš, přičemž na něj navázala Alena Schillerová: Mně tento týden spadl pod stůl rok práce. Můj zásadní projekt online finanční úřad – Moje daně, což je můj naprosto stěžejní projekt, chyběly nám tři hlasy k přehlasování senátního veta.

Na to promptně opět zareagoval premiér: Řekněte to jasně, paní ministryně. Senát a opozice zbouraly projekt digitalizace daní, projekt Moje daně, to, co jsme vždy říkali, jako v Estonsku, dvě minuty vyplnění daňového přiznání. Ještě se tím chlubili a ještě tomu tleskali. Vlastně oni občanům nedovolí komfortnější život, aby nemuseli nikam chodit, tak to je naše opozice. (…) A když přijde na lámání chleba, tak to zbourají a roční práce ministerstva financí je pryč.

Předně je nutné poznamenat, že to, že projekt Moje daně spadl prozatím pod stůl, je doopravdy škoda. Stejně tak jako další pozitivní věci, které novela daňového řádu přinášela. Na vině však rozhodně není Senát a opozice, nýbrž jen a jen vláda a komunisté, kteří ji podporují. Stačí se jen podívat, jak šel čas s novelou a k čemu doopravdy při hlasování tento týden došlo.

Novela ve vládní verzi přinášela jak pozitiva, tak negativa

Vládní verze přinášela podnikatelům jak výhody, tak nevýhody. Mezi pozitiva patřil právě zmíněný projekt Moje daně a online finanční úřad, který sliboval poplatníkům jednodušší vyřízení daňových povinností z domova nebo kanceláře. Těm, kteří by daňové přiznání podali elektronicky, se měla prodloužit lhůta pro podání daňového přiznání k daním z příjmů o 1 měsíc.

Dalším pozitivem bylo zavedení zálohy na daňový odpočet, která měla umožnit dřívější vrácení části nesporných částí nadměrných odpočtů na dani z přidané hodnoty. Plátcům DPH, u kterých se prověřuje pouze část nadměrného odpočtu, by se nesporná část odpočtu vyplácela v podobě záloh. K tomuto kroku bylo ovšem ministerstvo donuceno Ústavním soudem, který na konci loňského února konstatoval, že finanční správa smí zadržovat pouze tu část odpočtu DPH, o kterou vede spor.

Novela nicméně obsahovala i několik podpásovek pro podnikatele. Návrh na zavedení záloh totiž ministerstvo spojilo s prodloužením lhůty pro vrácení nadměrného odpočtu z 30 dní na 45. Ministerstvo návrh vysvětlovalo tím, že lhůta tak musí být dostatečně dlouhá na to, aby správce daně mohl provést kvalitně svou vyhledávací činnost a zároveň stihl realizovat výplatu vzniklého vratitelného přeplatku. Jak ovšem upozorňovali odborníci, šlo o lichou argumentaci.

Čtěte více: Vratky DPH až za 45 dnů? Argumentace ministerstva je lichá, shodují se odborníci

Vláda odmítala neuškodit podnikatelům

Vládní koalice ovšem připomínky odborníků odmítla a protlačila zákon i s prodloužením lhůty na vratky. Ačkoli to ministerstvo financí popíralo, důvod, proč na tomto návrhu trvalo, je nabíledni. Prodloužení vratky DPH totiž jednorázově přilepší veřejným rozpočtům, jelikož odpočty za říjen vrátí nově až v lednu a nikoli jako nyní do konce prosince. Podle odhadů samotného ministerstva by šlo o 24 miliard korun (16,2 mld. Kč na úrovni státního rozpočtu a 7,8 mld. Kč na úrovni municipalit), o které by se příjmy rozpočtů jednorázově zvýšily. Podle odborníků mohlo jít dokonce o vyšší částky, jelikož nadměrné odpočty za říjen přesahovaly v posledních letech 28 miliard korun.

Čtěte více: Vratky DPH až za 45 dnů. Vláda si na úkor firem zřejmě přilepší víc, než tvrdila

V Senátu vláda dle očekávání narazila. Senát nicméně novelu nezamítl, nýbrž jen upravil, a to tak, že zrušil prodloužení lhůty na DPH a i další negativa (jako například snížení úroku z neoprávněné exekuce majetku a prostředků podnikatele). Co se týče projektu Moje daně a digitalizace, Senát do zákona nezasahoval.

Koalice sama potopila projekt Moje daně

Vzhledem ke koronavirové krizi měla vláda jedinečnou příležitost podpořit senátní „propodnikatelskou“ verzi a ze všeho vyjít se ctí. Už nyní je jasné, že letošní rozpočet zahučí o půl bilionu korun a že podnikatelé jsou krizí tvrdě zasaženi a že poslední, co budou potřebovat, je prodloužení lhůty na vratky, které jim zhorší cash-flow. Vládní koalice však senátní verzi nepodpořila, čímž ukázala, že o projekt Moje daně jí vlastně tak úplně nešlo.

Vrchol absurdity však měl teprve přijít. Následně se totiž hlasovalo o vládní verzi novely, a přestože měla koalice ve Sněmovně dostatek potřebných hlasů na její prohlasování, vzhledem k tomu, že čtyři provládní poslanci (Přemysl Mališ, Jana Mračková Vildumetzová (oba ANO), Jan Hamáček (ČSSD) a Daniel Pawlas (KSČM) se nepřihlásili k hlasování, zákon neprošel ani ve vládní verzi.

Jelikož senátní verze nic na projektu Moje daně neměnila a koalice disponuje s KSČM ve Sněmovně 108 hlasy a i v den hlasování měla ve Sněmovně 102 poslanců pro vlastní verzi novely, ten, kdo „zboural projekt digitalizace“ daní, je jednoznačně vládní koalice.

Jak bude vypadat nová verze?

Alena Schillerová nicméně oznámila, že zákon předloží znova a v kompromisní verzi. Rozum by velel tomu, aby se z návrhu vyhodila negativa, která by poškodila podnikatele, jelikož to poslední, co by potřebovali, jsou opatření, která jim zhorší cash-flow. Nezbývá než doufat, že vláda vezme tentokrát rozum do hrsti a uvědomí si, že opravdu není (a ani nebude) vhodná doba házet podnikatelům další klacky pod nohy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).