Hlavní navigace

MPO: Nedovolíme nekontrolovatelný rozvoj bioplynu

11. 8. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Rozvoj bioplynových stanic musí být pod kontrolou. Na dnešní konferenci varovalo ministerstvo průmyslu a obchodu před riziky, která hrozí jejich nekontrolovatelnému rozšiřování. Současně byla představena série opatření, díky kterým by v budoucnosti v Česku neměla nastat situace, kdy se podpora obnovitelných zdrojů stane pro zemi a ekonomiku kontraproduktivní.

Výkon připojených bioplynových stanic činil v letošním červenci 128 MW. Ministerstvo v současné době eviduje dalších 40 žádostí o dotace na projekty ve výši 1,1 miliardy korun. Podle informací od regionálních distribučních společností je do konce roku 2011 pro bioplynové stanice v připojeních rezervovaný výkon 222 MW. Na konec roku 2012 dokonce 423 MW. Znamenalo by to, že na konci příštího roku dosáhne instalovaný výkon bioplynových stanic vyšší hodnoty, než se kterou počítá Národní akční plán pro obnovitelné zdroje až pro rok 2020.

V důsledku nekontrolovatelného spouštění bioplynových stanic by podle našich predikcí došlo ke zvýšení dodatečných nákladů na megawatthodinu elektřiny o 66 korun, dodatečné náklady oproti vývoji, se kterým počítá Národní akční plán, by byly v roce 2012 už 4,6 miliardy, a to by znamenalo zvýšení konečné ceny elektrické energie pro velkoodběratele o 2,5 % a pro domácnost o 1,7 %, vysvětluje důsledky hrozícího rozvoje bioplynových stanic ministr Martin Kocourek. Dodává, že nedává smysl aby od roku následujícího roku české domácnosti a firmy platily příspěvek na bioplynové stanice třikrát vyšší, než je bezpodmínečně nut­né.

školení červen 22 - tip do článku

Příčinou současného stavu je podle slov ministra neexistence centrálního registru plánovaných energetických zdrojů, nekoordinace dotačních programů, deformace trhu s energetickými zdroji a snaha o podporu zemědělské politiky prostřednictvím energetiky. Je třeba vyjasnit situaci a dostat vývoj v oblasti obnovitelných zdrojů do souladu s Národním akčním plánem, který je cestovní mapou pro splnění evropských závazků České republiky v oblasti obnovitelných zdrojů. Dojde tak k zastavení dotačních programů na podporu biomasy včetně bioplynových stanic a k přehodnocení a striktnímu nastavení podpor tyto zdroje pro rok 2012.

Ministerstvo průmyslu a obchodu svolá Koordinační meziresortní výbor pro sledování cen elektrické energie. Slibuje zamezení finančními, legislativními a věcnými opatřeními spekulativním rezervacím příkonů pro OZE a zintenzivnění jednání s ČEPS jako provozovatelem české energetické soustavy o rovnováze v energetické soustavě. Dále hodlá vstoupit do jednání s Agrární komorou o informační spolupráci a podmínkách podpory pro bioplynové stanice. Plánuje i změny v zákoně o podporovaných zdrojích.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).