Hlavní navigace

Ministerstvo průmyslu a obchodu uvolní prostředky na záruky a investice podniků

30. 1. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Ministerstvo průmyslu a obchodu uvolní v únoru a březnu 2,5 miliardy korun na záruky a investice českým podnikům. Učiní tak prostřednictvím vyhlášení nových výzev v programu Záruka a Progres, díky nimž budou moci podnikatelé snáze získat úvěry od komerčních bank.

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) vyjde vstříc podnikatelům, kteří mají ztížený přístup k úvěrům díky zpřísnění podmínek jejich poskytování komerčními bankami. V polovině února proto vyhlásí další výzvu v programu Záruka, jež umožňuje získat záruku na bankovní úvěry komerčních bank. Výzvu vyhlásí i v programu Progres, který se svými zárukami zaměřuje i na investičně náročnější rozvojové projekty. Ve výzvách bude ministerstvem uvolněno 2,5 miliardy korun. Financování projektů bude pro firmy dostupnější a zvýší se také přísun peněz do ekonomiky, uvedl ministr průmyslu a obchodu Martin Říman. Čtěte více: Fondy EU nabízí kromě dotací i bezúročné úvěry

Kromě uvolněných prostředků se MPO zaměřuje také na zjednodušení a zrychlení proplácení uskutečněných projektů. Pozitiva mohou žadatelů o dotaci zaznamenat už ve fázi etapizace projektu, která je flexibilní. Etapizovat projekty je tak možné dle individuálních potřeb a možností podnikatele. Dříve o proplacení uznatelných nákladů mohli podnikatelé žádat až po dokončení projektu. Etapizace zajistí podnikatelům podstatně rychlejší přísun peněz a výrazně jim také usnadní získání úvěrů, doplnil Říman. Zkrátila se také doba potřebná k vyřízení žádosti o platbu díky zkrácenému procesu schvalování projektovým manažerem.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).