Hlavní navigace

MPSV informuje o poklesu nemocnosti i přípravách novely zákoníku práce

14. 7. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Ministerstvo práce a sociálních věcí zveřejnilo na svých internetových stránkách dokument, který shrnuje aktuální stav sociálních reforem v České republice.

V oblasti nemocenského poklesly za únor a květen výdaje meziročně o 1,9 miliardy korun, snížil se počet dnů nemoci a poklesla pracovní neschopnost. Stejně tak v období od ledna do května 2008 poklesly výdaje na státní sociální podporu a celkový počet vyplacených dávek.

Z aktuálních změn ministerstvo připomíná změny v nemocenské. Od 1. září klesne nemocenská za první tři dny na 25 procent. Od 1. ledna 2009 pak klesne u zaměstnanců a OSVČ nemocenské pojištění z 1,1 na 1 procento. V Poslanecké sněmovně je aktuálně novela zákona o zaměstnanosti a zelené karty, které by měly zjednodušit zaměstnávání cizinců.

Ministerstvo také připravuje novelu zákoníku práce, která by měla liberalizovat pracovněprávní vztahy. Změny by se měly dotknout například délky a průběhu zkušební doby, pracovního poměru na dobu určitou, rozvázání pracovního poměru ze strany zaměstnavatele, délky výpovědní doby a úpravy pracovní doby.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).