Hlavní navigace

MPSV zavádí sociální karty pro výplatu důchodů

29. 8. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Od roku 2013 by mohly být zavedeny sociální karty pro výplatu starobních důchodů. Již od roku 2012 se budou týkat sociálních dávek. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) upřesnilo některé informace, které se v souvislosti s jejich zavedením objevily.

  1. Vybírání důchodů a sociálních dávek nebude vázáno na žádné SPECIÁLNÍ bankomaty. Bude se jednat o běžnou síť bankomatů. Podmínka minimálního počtu bankomatů na území Česka (a to necelých tisíc) je jen jednou z podmínek obchodní soutěže pro uchazeče o zakázku pro výplatu sociálních dávek od roku 2012. Prostředky ale bude možné (za běžný bankovní poplatek) vybrat u kteréhokoli jiného bankomatu nejen u bankomatu vítěze obchodní soutěže, tedy cca na 3500 místech.
  2. Možnost zachovat DONÁŠKU PENZE DOMŮ bude umožněna i nadále. Předpokládá se u osob upoutaných na lůžko, nebo osob nad určitou věkovou hranici. Zatím není rozhodnuto. Aktuálně vyhlášená obchodní soutěž se týká pouze vyplácení sociálních dávek.
  3. Možnost DONÁŠKY PENĚZ DOMŮ U OSOB SOBĚSTAČNÝCH či mladších určité věkové hranice bude zachována. Ovšem za poplatek. Bude se jednat o částky v řádech korun.
  4. Převod peněz z ÚČTU KARTY NA OSOBNÍ účet penzisty má být prováděn zdarma, bez jakýchkoli nákladů příjemce. Toto bude možné nastavit automaticky.
  5. Zmíněná SNADNOST EXEKUCE sociálních dávek, při zavedení sociální karty, která způsobí, že exekuovaný „nebude mít na rohlík“, rozhodně podle MPSV nehrozí. Zákon totiž garantuje neexekuovatelné minimum, které příjemci sociálních dávek musí zůstat zachováno.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).