Hlavní navigace

Mrkněte na e-mailové kampaně, u kterých zalitujete, že jste je nevymysleli vy

30. 8. 2016
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Podívejte se na e-mailingové kampaně tak skvělé, že vás fakt naštve, že to nebyl váš nápad. Připravte se, naštvete se hned několikrát.

Znáte ten pocit, když někde narazíte na věc tak geniální, až vás naštve, že jste to nevymysleli sami? Tak přesně tomu se chci dnes věnovat.

1) T o b o g á n – Už jste v e-mailu zažili jízdu na klouzačce?

Představte si, že jste e-mail marketérem ve vodním parku, kde je mimo jiné tobogán, který je vysoký jako čtrnáctipatrový dům a dosahuje se na něm rychlosti až 105 km/h. To je samo o sobě super, ale schválně – jak byste na základě této informace postavili e-mail? Těch možností je asi tak milión. Ale vsadím se, že tohle by vás nenapadlo:

Když jsem tenhle e-mail viděl poprvé, měl jsem pocit, že mi to úplně otevřelo nový směr přemýšlení a ukázalo nové možnosti, jak s e-maily pracovat. Proč?

Je to strašně hravé. Při scrollování dolů jsem si skoro připadal, že na tom tobogánu jedu. To je v e-mailu úplně nový rozměr, který přináší skutečné pocity, skoro až zážitek. Minimum textu, jasná myšlenka “máme tobogán a je to jízda”. Přiznejte se, že jste si to sescrollovali hned několikrát a pokaždé s větší a větší rychlostí? Prostě si to chcete prožít.

A bonus pro marketéra, který to vymyslel – lidi to nadchne a mají chuť kampaň ukazovat dál. Já už jsem to například ukázal, komu šlo, a teď o tom říkám i vám. A to, aniž by mě o to někdo prosil nebo mi za to něco dával. Tohle se v životě e-mail marketéra poštěstí jen párkrát za život, takže za mě opravdu respekt.

2) Nevidomý – Jaké to je nevidět to, co chcete vidět?

Těžko se tomu věří, ale opravdu se čas od času po boku e-mailů o prodlužování penisů a zeleném čaji na hubnutí objeví i zajímavé téma, které je potřeba brát vážně. A když je to téma navíc podané neotřelým způsobem, který nutí k zamyšlení, je celkem jisté, že vás to nenechá chladnými.

Tak například Royal National Institute of Blind People (RNIB) vymyslel svoji e-mailovou kampaň naprosto geniálně. Mrkněte sami:

Že to celé vypadá, jak když to dělal nějaký nešika, co neumí sestavit funkční e-mail? Ale v tom je právě ten vtip. Ve svých článcích vždy upozorňuji na to, jak je důležité, aby e-mail fungoval, zobrazovaly se všude správně fotky, a pro jistotu měly doplněné funkční popisky a tak dále a tak dále. Jenže když máte skvělý nápad a silnou myšlenku, můžete se na pravidla vykašlat. Stejně jako RNIB.

Kouzlo jejich nápadu je opět v tom, že vám e-mailem zprostředkovali poměrně silnou emoci. Nevidíte něco, co byste vidět chtěli, a najednou si uvědomíte, že někteří lidé nevidí celý život. A že to pro ně určitě není jednoduché a je tedy fér přispět organizaci, která se jim svou činností snaží život usnadnit. Někteří rovnou přispějí, někteří ne, ale třeba si zážitek s e-mailem vybaví příště a koupí si třeba bílou pastelku na ulici.

Dobrý nápad nezůstane bez povšimnutí

Popravdě jsem za 4 roky, co se točím okolo e-mail marketingu, nenarazil na nic kreativnějšího, co by tak nečekaně vystoupilo z řady a využilo to úplně nově možnosti e-mailingu. Bohužel mi přijde, že vtip a odvaha v e-mailingu občas chybí.

Samozřejmě ale, že poté, co se výše zmíněné kampaně začaly šířit po internetu, tak se našlo pár společností, které se jimi inspirovaly a vytvořily podobné kampaně. Zapátral jsem a pár podobných prvnímu příkladu jsem našel.

Myšlenkou dloooouuuuheeeehoooo e-mailu, kdy se kouzlo a message odhalí postupným scrollováním, kterou jsem popsal v prvním příkladu, se inspirovaly například dvě módní značky – J. CREW a Banana Republic. Pro ukázku vám je zde také uvádím. Popravdě ale nikde nepřináší tak silný zážitek jako u výše popsaného tobogánu.

Takhle s dlouhým e-mailem pracují marketéři módní značky J. CREW:

U příkladu se zmrzlinou vás velmi lákavým obrázkem, který je dětským snem každého z nás, chtějí přesvědčit, že to, co se vám zobrazí po kliknutí, bude stejně “chutné”, jako dobrota na obrázku. Autoři jednak pracují s premisou, že zmrzlinu má přece každý rád, a tak neodolá. A pak také hrají na strunu zvědavosti – když už jsem sescrolloval až sem, tak se přece podívám, co mi chtějí naservírovat. Nápad mě baví a jsem přesvědčený, že fungoval i z hlediska čísel.

Další příklad pracuje jen a jen s lidskou zvědavostí. Je přirozené, že chceme zjistit, co se skrývá za abstraktní bílou skvrnou na černém pozadí, která je to jediné, co v náhledu e-mailu vidíme. A tak scrollujeme dolů a dolů, až se nám z abstraktního tvaru vyloupne obří vykřičník a zpráva od tvůrců, že nemají slov. Pro jistotu nás ještě trochu popíchnou vyzváním, abychom zjistili, proč že nemají slov. Jednoduché. Určitě takhle nemůžete stavět každý e-mail, to by se rychle okoukalo, ale pobaví to.

Třetí příklad dlouhého e-mailu je také z oblasti módy, tentokrát od Banana Republic. V principu vlastně podobný druhému nápadu od J. CREW. Velmi jednoduchá grafika, černo-bílé ladění a spoléhání na lidskou zvědavost. Na tlačítko s proklikem jste si museli počkat, ale jak vysvětluje nápis, kdo si počká, ten se dočká. Máte pocit, že si něco pěkného zasloužíte, a tak (nejspíš) kliknete.

Na závěr ještě pár třešniček

Někdy e-mail zaujme ne proto, že by nějak extra kreativně pracoval s prvky, ale prostě proto, že je vizuálně skvělý. Na závěr proto připojuji pár třešniček, kterými se můžete inspirovat, jak váš e-mail pozvednout téměř na umělecké dílo. Všimněte si, že spojujícím prvkem je jednoduchost a nekomplikovanost sdělení i vizuální podoba. V e-mailu nemáte moc času na zaujetí, a tak je jasnost a přehlednost naprosto zásadní.

A pokud jste narazili na nějaký e-mail, který bych měl rozhodně vidět a chcete se s ním podělit, napište mi. Budu rád. Rád sdílím nadšení pro e-mail marketing.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).