Hlavní navigace

Museli jste kvůli koronaviru zavřít krám? Budete moci požádat o odklad nájemného

8. 4. 2020
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Poslanci dnes schválili vládní návrh o odkladu nájemného až o tři měsíce. Zažádat tak budou moci podnikatelé, kteří museli kvůli koronaviru uzavřít provoz.

V souvislosti s nouzovým stavem a opatřeními s tím spojenými musela velká část podnikatelů ze dne na den uzavřít své obchody. Jedna z možných úlev, kterou schválili poslanci, je odložení nájemného. 

Požádat o odklad nájemného by bylo možné až o tři měsíce, tedy do června. Podnikatelé se budou muset se žádostí obrátit na svého pronajímatele. Dlužné nájemné budou následně moci splácet do konce roku 2020. Pokud se budou prodlužovat vládní opatření, bude se prodlužovat i doba odkladu. 

„Pronajímatel tak nebude moci dát podnikateli výpověď, pokud neschopnost platit nájem souvisí s pandemií,“ uvedl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Opatření se týká podnikatelských subjektů obecně.

Zatímco nájemné by mohlo být odloženo, poplatky za energie budou podnikateli hrazeny nadále. 

MPO se v návrhu inspirovalo v Německu. Firmy v Německu musí prokázat, že se kvůli koronaviru dostaly do neschopnosti splácet nájemné a mohou požádat o jeho odložení na tři plus tři měsíce, dodává Karel Havlíček. Zákon musí ještě schválit Senát a podepsat prezident.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).