Hlavní navigace

Museli jste kvůli koronaviru zavřít krám? Budete moci požádat o odklad nájemného

Poslanci dnes schválili vládní návrh o odkladu nájemného až o tři měsíce. Zažádat tak budou moci podnikatelé, kteří museli kvůli koronaviru uzavřít provoz.
Jana Knížková
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

V souvislosti s nouzovým stavem a opatřeními s tím spojenými musela velká část podnikatelů ze dne na den uzavřít své obchody. Jedna z možných úlev, kterou schválili poslanci, je odložení nájemného. 

Požádat o odklad nájemného by bylo možné až o tři měsíce, tedy do června. Podnikatelé se budou muset se žádostí obrátit na svého pronajímatele. Dlužné nájemné budou následně moci splácet do konce roku 2020. Pokud se budou prodlužovat vládní opatření, bude se prodlužovat i doba odkladu. 

„Pronajímatel tak nebude moci dát podnikateli výpověď, pokud neschopnost platit nájem souvisí s pandemií,“ uvedl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Opatření se týká podnikatelských subjektů obecně.

Zatímco nájemné by mohlo být odloženo, poplatky za energie budou podnikateli hrazeny nadále. 

Speciál ke koronaviru

Přinášíme rozcestník, který by měl pomoci zorientovat se v základních otázkách, které se týkají finančních úlev a podpory pro OSVČ. Kdy mají OSVČ nárok na ošetřovné? Jakou finanční podporu mohou od státu očekávat? Jak je to s pojistným či odkladem úvěrových splátek? Čtěte nový speciál

MPO se v návrhu inspirovalo v Německu. Firmy v Německu musí prokázat, že se kvůli koronaviru dostaly do neschopnosti splácet nájemné a mohou požádat o jeho odložení na tři plus tři měsíce, dodává Karel Havlíček. Zákon musí ještě schválit Senát a podepsat prezident.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).