Hlavní navigace

Může čerpat bonus jednatel s.r.o., který je zároveň zaměstnán u jiné firmy?

19. 6. 2020
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Čerpat kompenzační bonus pro společníky s.r.o. je možné za určitých podmínek. Jak je to v případě, že je jednatel eseróčka zároveň zaměstnán jinde.

V souvislosti s kompenzačním bonusem pro společníky malých společností s ručením omezeným se objevuje celá řada dotazů. Resort financí na ty nejčastější odpovídá v rámci otázek a odpovědí. 

Více čtěte  Kompenzační bonus pro společníky malých eseróček: Otázky a odpovědi z praxe

Zájemci o kompenzační bonus pro společníky malých s.r.o. se teď aktuálně obrací s dotazem, jak je to s možností čerpat peníze u jednatele společnosti, pokud je zároveň zaměstnán u společnosti jiné. 

Stahujte interaktivní žádost o kompenzační bonus pro společníky s. r. o.

Ministerstvo financí odpovídá: 

Stejně jako u Pětadvacítky pro OSVČ nesmí být žadatel o kompenzační bonus pro s.r.o. současně zaměstnancem účastným na nemocenském pojištění (s výjimkou zaměstnání v dané společnosti, např. příkazní smlouvou jako jednatel, nebo pracovní smlouvou). Zaměstnání na plný úvazek mimo předmětné s.r.o. je tedy překážkou pro čerpání kompenzačního bonusu, vysvětluje resort financí. 

Čtěte také: Pozor, žadatelé dělají v žádostech o pomoc společníkům malých s. r. o. jednu zásadní chybu

Kdo může o bonus ze společníků žádat?

Žadatelem o bonus může být fyzická osoba, která byla ke dni 12. března 2020 společníkem společnosti s ručením omezeným založené za účelem dosažení zisku, která má

  • nejvýše dva společníky, tito společníci jsou fyzickými osobami a jejich podíl není představován kmenovým listem, nebo
  • pouze společníky, kteří jsou členy jedné rodiny a jejich podíl není představován kmenovým listem.

Na podporu nemůže dosáhnout společník, který zároveň vykonává činnost, v jejímž důsledku je účasten nemocenského pojištění jako zaměstnanec, s výjimkou zaměstnání ve společnosti s ručením omezeným, které je společníkem. Na podporu též nemají nárok společníci firem, které byly mezi 12. březnem a 8. červnem v úpadku nebo v likvidaci nebo byly nespolehlivým plátcem nebo nespolehlivou osobou podle zákona upravujícího daň z přidané hodnoty.

O bonus mohou žádat i společníci firem se zaměstnanci. Firma navíc klidně na zaměstnance mohla brát podporu kvůli koronaviru, například z programu Antivirus. Jedinou výjimkou je, kdyby společník firmy byl zároveň zaměstnancem a zároveň sám na sebe jako zaměstnance podporu poskytovanou zaměstnavatelům (například z programu Antivirus) čerpal. Nesmí také jít o stejného žadatele, který již bonus čerpá z titulu OSVČ. Kompenzační bonus pro výše uvedené společníky eseróček činí 500 Kč denně. Za období od 12. března do 8. června tak může jít o 44 500 Kč.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).