Hlavní navigace

Může OSVČ, která používá výdajový paušál, uplatnit i odpisy?

16. 10. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Pokud využíváte výdajové paušály, můžete uplatnit i odpisy? Odpovídáme v daňové poradně.

Dotaz z daňové poradny

Jsem OSVČ a účtuji výdajový paušál 80 %. Z celkového příjmu odečtu 80 % a ze zbytku zaplatím daň. Můžu k tomu připočíst odpis za penzijní pojištění, nákup osobního vozu a odpisy na opravu vozu?

 

Potřebujete radu od odborníka? Využijte našich odborných poraden.

Odpověď Jana Molína, daňové analytika společnosti MIVO


Autor: www.shutterstock.cz

Ilustrační obrázek.

Pokud uplatňujete namísto skutečných výdajů výdaje paušální, má se za to, že zahrnují veškeré výdaje, které by podnikateli mohly v souvislosti s výkonem činnosti vzniknout. Paušální výdaje tedy již zahrnují odpisy majetku, mzdy a další výdaje uvedené v § 24 zákona o daních z příjmů (dále jen ZDP).

Od výdajů podle § 24 ZDP je však nutné odlišovat nezdanitelné části základu daně vyjmenované v § 15 ZDP. Jde například o příspěvky na penzijní či životní pojištění, úroky na financování bytových potřeb (úroky z hypotečních úvěrů, úvěrů ze stavebního spoření atd.), poskytnuté dary na charitativní účely apod. Tyto položky lze od základu daně (tzn. od rozdílu mezi příjmy a skutečnými výdaji či rozdílu mezi příjmy a paušálními výdaji) odečíst v rámci limitů, a to bez ohledu na to, zda uplatňujete výdaje podle skutečnosti či výdaje paušální.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).