Hlavní navigace

Může vzít exekutor nebo banka OSVČ kompenzační bonus?

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Může osoba samostatně výdělečně činná, která je v exekuci, přijít o kompenzační bonus? A co dělat, pokud dorazí peníze na exekučně postižený bankovní účet?
Jana Knížková 4. 6. 2020
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Finanční správa upřesňuje, jak je to v případě, že je OSVČ v exekuci a je jí vyplacen kompenzační bonus. 

Kompenzační bonus nepodléhá exekuci a svoji povahu neztrácí ani připsáním na bankovní účet. Generální finanční ředitelství proto upozorňuje, že pokud bude žadateli vyplacen kompenzační bonus na exekučně postižený bankovní účet, je nutné se obrátit na banku se žádostí o vyplacení peněžních prostředků.

Novela zákona o kompenzačním bonusu (zákon č. 262/2020 Sb. účinný ode dne 3. 6. 2020) rozptýlila pochybnosti o správnosti tohoto postupu, když výslovně umožňuje bankám vyplácet peněžní prostředky odpovídající vyplacenému kompenzačnímu bonusu žadatelům bez ohledu na to, zda je veden výkon rozhodnutí nebo exekuce přikázáním pohledávky z účtu. Za účelem identifikace peněžních prostředků provádí Finanční správa od samého počátku výplatu z bankovních účtu s předčíslím 10719.

EBF20-tip-témata1

Žadatelé mohou v souladu s novým ustanovení § 9 odst. 5 požádat banku bez další administrativy o výplatu kompenzačního bonusu. Kompenzační bonus nyní bude vždy plnit svůj zákonem stanovený účel – zmírnit dopady mimořádných opatření přijatých v souvislosti se šířením koronaviru na podnikatele, jejichž činnost byla v důsledku těchto opatření úplně či částečně utlumena.

Články na téma kompenzační bonus: 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).