Hlavní navigace

Může za slabší výběr DPH zvýšení sazby? Ministerstvo tvrdí, že nikoli

3. 8. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Ministerstvo financí popírá, že by zvýšení snížení sazby DPH mělo negativní vliv na její inkaso. Podle ministerstva mohou za nižší výběr daně jiné faktory.

Náměstek ministerstva financí Ladislav Minčič odmítá teze, podle kterých způsobilo zvýšení snížené sazby daně z přidané hodnoty (DPH) nižší inkaso této daně, než se původně předpokládalo. Ekonomové sice souhlasí, že vyšší sazba neměla na inkaso daně negativní vliv, přesto ale upozorňují, že se promítla do snížené spotřeby domácností a firem. Navíc podle některých odborníků hrozí, že se firmy budou snažit DPH více vyhýbat.

Čtěte speciál DPH

DPH zůstal daleko za očekáváním

Inkaso DPH činilo ke konci července letošního roku 122,6 miliardy korun a meziročně se tak zvýšilo o 0,1 procenta. Návrh státního rozpočtu ale počítá s růstem o 15,5 procenta. Podle Ladislava Minčiče, ale nemůže za nižší plnění růst snížené sazby DPH nýbrž jiné faktory. Jako první Minčič jmenoval novelu zákona o DPH z dubna loňského roku, která nově nařídila plátcům DPH fyzicky disponovat daňovým dokladem, pokud chtěli nárokovat vratku daně. Tato změna způsobila výraznou meziroční změnu inkasa, která se projevila abnormálně vysokým výběrem daně v květnu minulého roku. Je tedy zavádějící porovnávat inkaso daně pouze za prvních sedm měsíců roku, upozornil Minčič.

Čtěte více: Platí tuzemský „reverse-charge“

Za další důležitý faktor označil Minčič změnu celkového ekonomického vývoje, kdy domácnosti více spoří a odkládají spotřebu. Podle Minčiče navíc zvýšení snížené sazby daně nevedlo ani ke zmenšení objemu prodeje zboží a služeb a výnos ze snížené sazby vzrostl. Poklesl naopak výnos z položek, které jsou zdaněny základní sazbou daně z přidané hodnoty, upřesnil Minčič.

Vyšší DPH snížilo spotřebu

Odborníci souhlasí s tím, že snížení spotřeby nebylo tak velké, aby zcela eliminovalo pozitivní efekt zvýšení DPH pro státní pokladnu. Přesto ale tvrdí, že zvýšení dolní sazby DPH zjevně snížilo spotřebu domácností. A to nejen v položkách zdaňovaných nižší sazbou, nýbrž se efekt rozprostřel přes celou strukturu spotřeby. Snížení spotřeby asi bylo umocněno tím, že zdražilo především zboží denní potřeby, na což jsou citlivější nízkopříjmové domácnosti, uvedl serveru Podnikatel.cz Pavel Sobíšek, hlavní ekonom UniCredit Bank.

Čtěte také: 5 zapeklitých otázek kolem DPH, které vás zajímají

školení účto leden 23 Kučerová

Jak napsal serveru Podnikatel.cz Aleš Michl, ekonom Raiffeisenbank, neustálé zvyšování daní nemusí vždy přinést větší výnos. Po NERVu chodíme na pivo blízko Malostranské. Ta hospoda musí mít super tržby, přesto na účtu je, že nejsou plátci DPH. Takže na jednu hospodu tam mají kupu firem, jedna bar, druhá kuchyni, třetí ledničku nebo co já vím… O tom to je, jsme za idioty – zdaňujeme sami sebe a ještě si myslíme, že vybere víc a víc, uzavřel Aleš Michl.

Foto: www.isifa.com

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).