Hlavní navigace

Na černé listině podvodných poskytovatelů slev už je 200 jmen

29. 5. 2013
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: http://www.isifa.com
Slevové portály se dál potýkají s nepoctivými poskytovateli slev a vyloženými podvodníky. Počítají se ve stovkách. Najde se způsob, jak je zastavit?

Když před rokem vznikla černá listina partnerů slevových portálů Bloklist.cz, bylo to z důvodu nutné obrany nejen provozovatelů slevových portálů, ale také jejich klientů. Po 12 měsících jejího provozu se ukazuje, že šlo o velmi prozřetelný krok, který už ochránil mnoho podnikatelů i samotných zákazníků od zklamání i finanční ztráty. Podvodníků a poskytovatelů slev, kteří nejednají zcela fér, totiž stále přibývá. Na Bloklistu už jich jsou rovné dvě stovky.

Mezi hříšníky se objevují jak fyzické osoby, tak celé firmy. Nejčastějšími problémy jsou průtahy při dodávce zboží nebo jeho nedodání vůbec, několik lidí muselo bez předchozího upozornění platit CLO při nákupu zboží původem ze zahraničí. Objevil se i podvodník, který zneužívá IČO jiné firmy, a těch, kteří vystupují pod falešnými jmény, jsou desítky. Jeden poskytovatel slev pak měl dva e-shopy a o polovinu lacinější zboží bylo k dostání jen na jednom z nich. Slevový voucher pak zákazník mohl uplatnit pouze na tom serveru, kde byly ceny dvojnásobné. Takoví poskytovatelé slev pak samozřejmě nekomunikují ani se zákazníky, ani se slevovými portály.

Ilustrační obrázek.
Autor: http://www.isifa.com

Podvodníků je na českém trhu se slevami stále mnoho. Pozor na ně hlavně na menších serverech a slevových agregátorech.

Pravdou ale je, že není možné všechny tyto podnikavce, neplést si s výrazem podnikatel, házet do jednoho pytle. Ve většině případů se nejedná o vyloženě podvodné jednání. Velmi hojně se objevují například prohřešky u poskytovatelů ubytování, kdy podnikatel umístí nabídku na slevový server a když ho zákazník čistě informativně kontaktuje, tak mu podnikatel nabídne, aby si ubytování koupil rovnou u něj. Tím ale obchází slevový portál, říká provozovatel serveru Bloklist.cz Martin Bareš.

Podvodníci se slevami zaměstnávají policii

Nepoctiví poskytovatelé slev začali ve zvýšené míře zaměstnávat i policii a soudy. Ve většině případů se jedná o vyšetřování trestného činu podvod, jehož posuzování je vždy složité. Předmětem našeho zájmu není podvod na slevových serverech a poskytovatelích slev, ale trestný čin podvodu jako takový. Nedokážeme vyselektovat případy, které by se týkaly uvedeného jednání, odpovídá na dotaz, kolik už bylo prošetřováno trestných činů podvodu při obchodování se slevami, komisařka Policejního prezidia Markéta Johnová.

Nárůst počtu případů podvodného jednání souvisejícího se slevami eviduje i Ministerstvo spravedlnosti. Přesná statistika ale chybí i tady. Státní zastupitelství a soudy evidují pouze počty případů a osob, které se týkají jednotlivých trestných činů definovaných podle trestního zákoníku a zákona č. 40/2009 Sb., dodává ředitel tiskového odboru Ministerstva spravedlnosti Robert Schuster.

V případě podvodných slevových serverů a poskytovatelů slev se orgány činné v trestním řízení většinou drží § 209 trestního zákoníku, který hovoří o trestném činu podvodu a dále § 253 o poškozování spotřebitele. Při odsouzení za prvně uvedený paragraf hrozí pachateli odnětí svobody až na dva roky, zákaz činnosti nebo propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty.   

Co se týká iniciování vyšetřování, je to opět případ od případu. Některé servery mají zájem o vyřešení případu a odhalení pachatele. Spolupracují s policií a samy na tato jednání upozorňují. Dále policie koná na základě trestního oznámení nebo z vlastní iniciativy na základě zjištěných poznatků, říká Markéta Johnová.

Nejčastější trik, hrát mrtvého brouka

Nejvíc stížností směřující na slevové servery ze strany zákazníků se týká nemožnosti uplatnění voucherů, kdy poskytovatel nedodá zboží nebo vůbec nekomunikuje se zákazníkem, ani se slevovým portálem. Nekomunikaci a plané sliby si ověřil i server Podnikatel.cz. Na e-maily s dotazy nikdo z lidí a firem uvedených na serveru Bloklist.cz nereaguje, často se e-mail vrátí s tím, že zprávu nelze doručit. Stejné je to v případě navazování telefonického kontaktu. Volané číslo je buď dočasně nedostupné nebo telefon nikdo nezvedá. V jednom případě se stalo, že byl telefon po vyřčení dotazu bez jakékoli další reakce položen.

Jediný kritizovaný portál, který slíbil, že využije možnosti se bránit, byl Nebeslev.cz. V tomto případě se ale potvrdilo známé „sliby, chyby“. Po telefonické domluvě bylo přímo na e-mail majitelky paní Stránské zasláno několik dotazů, které stále zůstávají nezodpovězeny. Server Podnikatel.cz byl přitom ujištěn, že po ukončení telefonického hovoru se majitelka slevového portálu o písemné vyjádření postará.   

Podvodníci to zkouší i na velké servery

Provozovatel černé listiny partnerů slevových portálů by byl rád, kdyby se ke čtyřicítce serverů, které nyní s Bloklistem spolupracují, připojily i lídři českého slevového trhu. Ty to stále odmítají i přesto, že někteří nepoctivci se snaží dostat i přes jejich poměrně husté síto. Jeden takový subjekt nabízel zboží i na Slevomatu a Vykupto. Lze si o tom přečíst v jejich diskuzích na Facebooku nebo webech. Nám ale tyto případy provozovatelé nejznámějších portálů nepotvrzují. Zatím nechápou, že nejde o předávání informací konkurenci, ale především o morální zodpovědnost za situaci, která na českém trhu neustále panuje, říká Martin Bareš. 

Například zmíněný server Zapakatel.cz používá svou vlastní interní černou listinu, která se plní informacemi z firemní infolinky, reklamačního oddělení a dalších externích zdrojů. Dealy také tajně testujeme, proto by se nemělo stát, že u nás dojde k podvodu. Pokud se tak ale stane, revanšujeme naše klienty v co možná nejkratší době. Podvodníky následně sankcionujeme, případně věci řešíme právní cestou, vysvětluje zástupce slevového portálu Ondřej Duffek.   

Jak vyplývá ze statistik největších zavedených serverů, nakonec je možné zveřejnit pouze pětinu všech nabídek, které projdou sítem jejich kontrol. Snažíme se přinášet kvalitní nabídky od prověřených dodavatelů. Pokud i tak dojde k problému, má zákazník možnost využít zákaznického servisu, v případě nespokojenosti neprodleně vracíme peníze, říká Tomáš BártlaVykupto.cz.

Spolupráci s černou listinou odmítají také slevové agregátory, tedy portály, které sbírají informace o slevových akcích z vícero webů. Aby měly co nejširší nabídku, často zařazují i problémové a podvodné subjekty, které inzerují na menších a méně známých portálech. Tím de facto podvodníky podporují. 

S Bloklist.cz aktuálně spolupracují čtyři desítky webů, z těch největších jsou to například Nakupvakci.cz, Slevadne.cz, Hyperslevy.cz, Capnito.cz a Slevoteka.cz.

Podvodníci se černé listiny bojí, ale…

Internet a moderní formy komunikace mají jednu velmi dobrou vlastnost, a to rychlost. Šíření informace je velice rychlé a zvláště negativní ohlasy a kritiku oklamaní klienti velmi rádi sdílejí na Facebooku nebo diskuzních fórech. Pokud se nepoctivý poskytovatel slevy dostane na černou listinu, snaží se, aby z ní byl co nejdříve odstraněn. Často mu ale jde jen o vymazání jména z tohoto seznamu. Své chování ve vztahu k zákazníkům nemění. Ze zkušenosti víme, že podvodníci zkouší své služby nabízet na menších portálech, u kterých právě díky jejich zmiňované snaze o co nejpestřejší nabídku většinou uspějí. Problémy proto dál přetrvávají, komentuje Martin Bareš. 

Informace na černou listinu doplňují jak samotné slevové servery, tak zákazníci. Nahlášení problémového subjektu probíhá jednoduše jeho vložením přímo na stránce Bloklist.cz nebo komunikací na facebookovém profilu, dále také emailem nebo telefonicky.

K vyřešení problémů s podvodníky ale černé listiny nepomáhají. Nakupující i podnikatelé, kteří přes slevové servery nabízí své služby, by se proto měli vždy seznámit s referencemi na vybraný portál a najít si o něm všechny dostupné informace. Pouze tak lze minimalizovat riziko ztráty peněz. V případě potíží je dobré kontaktovat Asociaci portálů hromadného nakupování, Českou obchodní inspekci nebo Policii ČR.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).