Hlavní navigace

Na cestovní náklady vám exekutor sáhnout nesmí

26. 5. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 258398
Cestovní náhrady nespadají do exekuce. Dlouholetý stav nejistoty ukončil svým rozhodnutím Nejvyšší soud. Čtěte podrobnosti.

Cestovní náhrady nespadají do exekuce. Tak zní stanovisko Nejvyššího soudu, který definitivně sjednotil rozdílné názory právníků a exekutorů. Cestovní náhrady se nepočítají do čisté mzdy a to znamená, že je není možné postihnout srážkami ze mzdy. Soudy dosud neměly jasno v tom, zda je možné cestovní náhrady postihnout přikázáním jiné peněžité pohledávky.


Autor: www.isifa.com

Ilustrační obrázek. 

Je nutné upozornit, že soudní exekutoři postihovali cestovní náhrady zásadně jen tam, kde měl zaměstnanec například minimální mzdu a nepoměrně vysoké cestovní náhrady. V takových případech tedy bylo důvodné podezření, že cestovní náhrady jsou fakticky příjmem, a nikoliv refundací skutečně vynaložených nákladů. Tento jev bohužel není nijak neobvyklý, říká Petra Báčová, mluvčí Exekutorské komory ČR.

Dále čtěte: Změny v cestovních náhradách od roku 2014

Cestovní náhrady jsou nedaňovou položkou a neodvádí se z nich pojistné. Proto jsou často zneužívány. To v důsledku vede nejen k nemožnosti věřitele domoci se po takovém dlužníkovi zaplacení dluhu v rámci exekuce, ale také ke krácení odváděného pojistného na úkor řádně platících zaměstnanců a účastníků systému.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).