Hlavní navigace

Na cestovní náklady vám exekutor sáhnout nesmí

 Autor: 258398
Cestovní náhrady nespadají do exekuce. Dlouholetý stav nejistoty ukončil svým rozhodnutím Nejvyšší soud. Čtěte podrobnosti.
Zdeněk Vesecký 26. 5. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Cestovní náhrady nespadají do exekuce. Tak zní stanovisko Nejvyššího soudu, který definitivně sjednotil rozdílné názory právníků a exekutorů. Cestovní náhrady se nepočítají do čisté mzdy a to znamená, že je není možné postihnout srážkami ze mzdy. Soudy dosud neměly jasno v tom, zda je možné cestovní náhrady postihnout přikázáním jiné peněžité pohledávky.


Autor: www.isifa.com

Ilustrační obrázek. 

Je nutné upozornit, že soudní exekutoři postihovali cestovní náhrady zásadně jen tam, kde měl zaměstnanec například minimální mzdu a nepoměrně vysoké cestovní náhrady. V takových případech tedy bylo důvodné podezření, že cestovní náhrady jsou fakticky příjmem, a nikoliv refundací skutečně vynaložených nákladů. Tento jev bohužel není nijak neobvyklý, říká Petra Báčová, mluvčí Exekutorské komory ČR.

Dále čtěte: Změny v cestovních náhradách od roku 2014

Cestovní náhrady jsou nedaňovou položkou a neodvádí se z nich pojistné. Proto jsou často zneužívány. To v důsledku vede nejen k nemožnosti věřitele domoci se po takovém dlužníkovi zaplacení dluhu v rámci exekuce, ale také ke krácení odváděného pojistného na úkor řádně platících zaměstnanců a účastníků systému.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).