Hlavní navigace

Na co si dát pozor při nákupu zájezdu?

17. 1. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Víte na co si dát pozor při nákupu zájezdu, abyste nepřišli o své peníze? V lednu totiž začíná doba prvních zájezdů First minute, kterých se loni prodalo 40 % z celkového počtu prodaných zájezdů, informuje Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA).

V lednu a únoru nadchází doba prvních nákupů zájezdů First minute, na co si dát pozor abyste o své peníze nepřišli? Především by se měl zájemce o zájezd ujistit, že je cestovní kancelář (CK) či agentura pojištěna proti úpadku. Cestovní kanceláře ho mají běžně vyvěšen na viditelném místě. Klient má navíc ze zákona právo, aby mu byl tento certifikát předložen, uvedl Tomio Okamura, člen prezidia a mluvčí AČCKA. V případě krachu CK se o klienta ze zákona musí postarat příslušná pojišťovna. Pojištění je povinné pouze u CK, ostatní subjekty, které ale zájezdy také poskytují, jej mít nemusí.

EBF tip_udrzitelnost

Kromě pojištění je nutné se zaměřit na obsah cestovní smlouvy. Kromě smluvních stran, místa pobytu, stravy a dopravy by měly být co nejspecifičtěji ve smlouvě ošetřeny další důležité body zájezdu. Například zda má být zajištěn pokoj s výhledem na moře nebo jak daleko má být pláž od hotelu. Co je psáno, to je dáno a vyhnete se tak potom dohadům, že něco bylo slíbeno ústně. Tato přesná specifikace zájezdu však může být v cestovní smlouvě řešena i odkazem na číslo zájezdu v katalogu cestovní kanceláře, kde je vše pak podrobně uvedeno, toto je také zákonný postup, uvedl Okamura.

Jak postupovat v situaci, pokud CK slíbené podmínky nedodrží? Klient má nárok na reklamaci a následnou kompenzaci a odškodnění. Reklamaci je nutné podat doporučeným dopisem do 90 dní po skončení zájezdu. Doporučujeme, aby klient reklamoval nedostatky ihned na místě pobytu a nechal si je potvrdit od delegáta CK. Nejlepší je k dopisu přiložit i kopie nafocených nedostatků a doložit případné svědectví od ostatních členů zájezdu. Pokud nebudou odstraněny a vykompenzovány ke spokojenosti klienta přímo v místě pobytu v rámci zájezdu, tak klient podává po návratu do ČR reklamaci, nejlépe písemně, doplnil Okamura. CK má na vyřízení reklamace 30 dní. Nebude-li však klient spokojen, pak už mu nezbývá, než se obrátit na soud.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).