Hlavní navigace

Sliby chyby - na dálnice mohou řidiči v zimě stále v "letňácích"

29. 10. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Nové značení Zimní výbava, které v období od 1. listopadu do 30. dubna přikazuje použít v označených úsecích zimní pneumatiky, se zatím na českých dálnicích neobjeví. Řidiči tedy budou moci na dálnici jezdit i s letními gumami. Jiná situace bude na komunikacích, o kterých rozhodovací pravomoc náleží na krajských úřadech. Tam, zejména v horských úsecích, značení užito bude.

Řidiči brázdící české dálnice mohou i v období od 1. listopadu do 30. dubna používat letní gumy. Nová dopravní značka Zimní výbava se na dálnicích zatím neobjeví navzdory tomu, že ministr dopravy Aleš Řebíček donedávna hovořil o opaku alespoň v úseku dálnice D1 přes Vysočinu. Mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka pro server Podnikatel.cz uvedl, že zatím připadá v úvahu snad jen přenosné značky v některých dálničních úsecích a to pouze za nepříznivého počasí. Doplnil také, že jiná situace bude na komunikacích, o nichž rozhoduje krajský úřad. Tam, zejména v horských úsecích s horší dostupností, se značky přikazující zimní výbavu objeví.

Značka, která na modrém poli zobrazuje automobil a sněhovou vločku přikazuje řidičům osobních i nákladních automobilů v daném úseku užít zimního obutí. U vozidel do 3,5 tun musí hloubka dezénu dosahovat minimálně čtyř milimetrů, u vozidel nad 3,5 tuny pak šest milimetrů. Kamiony musí mít zimní pneumatiky na hnacích kolech. Sankce za nedodržení nařízení je odečtení jednoho bodu a pokuta 2000 korun. Čtěte více: Zimní pneumatiky jsou letos poprvé částečně povinné

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).