Hlavní navigace

Na děsivé záběry z klecových chovů nosnic reagují po Lidlu a Tescu další řetězce

26. 6. 2018
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Děsivé obrázky z klecových chovů, které zveřejnila organizace OBRAZ – Obránci zvířat, přinutily k reakci další velké řetězce. Změny by měly přijít od roku 2025.

Jako jeden z prvních reagoval na zveřejněné záběry řetězec Lidl. O jeho slibech a plánech Podnikatel.cz informoval v článku Lidl chce prodávat vejce pouze od spokojených slepic, klecovým chovům říká STOP

Lidl přebral zodpovědnost a slíbil, že do roku 2025 od klecových chovů už nic odebírat nebude. Jako jeden z největších obchodníků na trhu máme možnost ovlivnit způsob, jakým jsou suroviny pro potraviny získávány. Vejce jsou pak v našich prodejnách nejen surovinou, ale i konečným prodávaným výrobkem. Snaha o udržitelný způsob chovu slepic a jejich životní podmínky je tedy na místě, řekl k rozhodnutí českého Lidlu Michal Farník, jednatel odpovědný za sortiment.

Připojily se i další obchodní řetězce

K Lidlu se v minulém týdnu připojily další řetězce. Jak informuje ČTK, se stejným slibem přichází jak Tesco nebo Globus, tak také Kaufland, Penny Market a Billa. I ty přislíbily, že ukončí prodej vajec z klecových chovů nosnic do roku 2025. Společnost Ahold dokonce potvrdila, že ke stejnému závazku přistoupila již dříve. 

Řetězec Kaufland však zdůrazňuje, že jeho záměr nesouvisí s nedávno zveřejněnou reportáží, která o šílených podmínkách slepic, které byly odrané a namačkané v malých klecích, informovala. Tato obchodní rozhodnutí nejsou reakcí na aktuální mediální dění ohledně klecových chovů, ale výsledkem dlouhodobého strategického plánování naší společnosti, uvedla mluvčí řetězce Renata Maierl

Internetový prodejce potravin Rohlík.cz dokonce s prodejem vajec z klecových chovů skončí ještě dříve, a to už v roce 2019. Aktuálně má v nabídce z 80 procent vejce z podestýlek, v biokvalitě a z volného chovu. 

školení červen - novinky

Kritika padá i na hlavu aktivistů

Záběry, které odkryly děsivé podmínky nosnic v klecových chovech, okomentovala také předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriela Dlouhá. Ta však kritikou nešetří ani na stranu aktivistů, kteří záběry zveřejnili: K opeření slepic na podstrčených záběrech lze snad jen říci, že se jednalo s největší pravděpodobností o hejna, která byla těsně před koncem snáškového cyklu. To znamená ve věku okolo 70. týdne věku, kdy slepice přepeřují, nevyjímaje o jakou technologii se jedná, a každý, kdo choval slepice, dobře ví, že v době přepeření nevypadají pěkně.  

Jak potvrdil ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád, klecové chovy se teď dostaly do podrobného hledáčku veterinářů. 

Autor článku

Redaktorka Podnikatel.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).