Hlavní navigace

Na dnešek pražská burza jen tak nezapomene

30. 9. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Hned ráno se akcie na pražské burze propadly o 6,5 %. Za poklesem stojí vývoj akcií na Wall Street, které okamžitě reagovaly na výsledek hlasování Sněmovny reprezentantů v USA, který zavrhl pomoc finančním ústavům. Čtěte více: Hrozí světu největší hospodářská krize posledních sta let?

Během dopoledne se na pražské burze obchodovaly akcie za 1,3 miliardy korun, což není ani polovina denního průměru. Jediný titul, který na burze neztrácel byly akcie Zentivy. Ty se těší oblibě díky zprávám, že ČNB v zákonné lhůtě nevydala žádné rozhodnutí, jež by mělo zkomplikovat převzetí Zentivy společností Sanofi-Aventis Europe. Ta zvýšila svou nabídku na odkup akcií na 1150 korun a management Zentivy následně doporučil akcionářům tuto cenu přijmout. Nejvíce naopak ztrácely akcie společností NWR, ORCO a akcie ČEZu, které se prodávaly za méně než 1000 korun. Nyní začínají akcie svůj propad pomalu smazávat. Čtěte více: K převzetí Zentivy společností Sanofi-Aventis je o krok blíž

Burzy v okolních státech sice také ztrácejí, pokles ale není tak výrazný jako u té pražské. Varšavská burza klesla o 1,6 %, budapešťská o 2,6 % a vídeňská o 3,3 %. Dramatičtější vývoj zažívají burzy v Asii. Na některých však indexy začaly opět pomalu stoupat. Šanghajská burza byla uzavřena a v Jižní Koreji a na Tchaj-wanu byl dočasně zakázán short selling.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).