Hlavní navigace

Na DPH už jen elektronicky, novela ruší stávající výjimku pro drobné podnikatele

5. 11. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 258398
V současnosti nemusí fyzické osoby s příjmy do 6 milionů korun komunikovat s finančním úřadem ohledně DPH elektronicky. To se má ale od roku 2016 změnit.

Poslanecká sněmovna nyní řeší novelu zákona o DPH, o které se mluví především v souvislosti se zavedením tzv. kontrolního hlášení. S ním ale úzce souvisí i další novinka, se kterou novela počítá. Pokud totiž bude schválena, budou muset všichni plátci DPH podávat přiznání k DPH elektronicky, a to včetně těch plátců, kteří nyní mají výjimku.

Elektronické přiznání k DPH se bude týkat všech plátců

Od roku 2014 platí pro plátce DPH povinnost komunikovat s finančními úřady v oblasti DPH jen elektronicky. Jedná se o daňová přiznání a hlášení včetně příloh a také o přihlášky k registraci a oznámení o změně registračních údajů. Tato povinnost se však v současnosti netýká všech plátců. Komunikovat s úřady elektronicky ohledně DPH totiž nemusí fyzické osoby, jejichž obrat za nejvýše 12 bezprostředně předcházejících po sobě jdoucích kalendářních měsíců nepřesáhl 6 milionů korun.

Čtěte více: Také DPH se bude od roku 2014 řešit jen elektronicky. Víme však, kdo má výjimku

Pokud ale projde aktuálně projednávaná novela, budou muset podávat přiznání a hlášení k DPH elektronicky všichni plátci DPH. Norma totiž počítá s tím, že se výjimka pro drobné podnikatele zruší. Vzhledem k tomu, že plátce bude za daných podmínek uvedených v § 101d povinen podávat kontrolní hlášení elektronicky, jeví se jako nadbytečná výjimka pro fyzickou osobu uvedená v odstavci 3, která je i tak sama o sobě problematická a ne zcela jasná, píše se v důvodové zprávě k zákonu.

Jestliže zákon bude schválen, měl by nabýt účinnosti 1. ledna 2016.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).