Hlavní navigace

Na jak staré dítě lze čerpat ošetřové a lze ho čerpat i při uzavření školek?

Jana Knížková

V souvislosti s rozhodnutím vlády o uzavření základních, středních i vysokých škol je možné čerpat z tohoto důvodu ošetřovné. Jak je to u mateřských škol?

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Česká správa sociálního zabezpečení reaguje na časté otázky rodičů a upřesňuje, jak je to s čerpáním tzv. ošetřovného, pokud jsou uzavřeny mateřské školy a jiná obdobná zařízení. 

V souvislosti s mimořádnými opatřeními k prevenci vzniku a rozšíření způsobeného novým koronavirem došlo k uzavření zařízení, kde je poskytována péče dětem předškolního věku. V případě, kdy je uzavřeno předškolní zařízení pro děti, jde o situaci, na kterou lze čerpat ošetřovné z důvodu péče o dítě, které takto musí zůstat doma.

Na jak staré dítě lze ošetřovné čerpat?

Jde o dítě, kterému ještě nebylo 10 let v okamžiku, kdy o něj rodič (nebo jiná nemocensky pojištěná osoba, pokud uplatňuje nárok na dávku) začal v individuálním případě pečovat. Pokud následně v průběhu péče dítě dosáhne věku 10 let, ošetřovné náleží až do konce podpůrčí doby.

Ptejte se odborníka v poradně Mzdové účetnictví a personalistika
PhDr. Dagmar Kučerová
poradkyně pro mzdové účetnictví

Jakých zařízení se nárok na ošetřovné týká?

Souhrnně je lze označit za zařízení, která před zahájením povinné školní docházky pečují o děti, aby jejich rodiče mohli vykonávat zaměstnání. Není rozhodné, zda jde o zařízení státní nebo soukromé. Není také nezbytně nutné, aby šlo o zařízení s akreditací MŠMT, ale jde i o takové zařízení, které pečuje o děti předškolního věku na základě dohody s rodiči a je např. alternativou předškolního zařízení.

Psali jsme: Museli jste zůstat doma s dětmi? Zažádejte si o ošetřovné. Má nárok také OSVČ?

Může jít tedy nejen o jesle, mikrojesle, dětské skupiny, školičky, mateřské školy nebo lesní školky, ale dále např. i o mateřská centra nebo předškolní kluby pro děti. Dítě může být umístěno i v denním stacionáři, zatímco rodiče pracují.

daně_I.fáze

Z jakého důvodu musí být zařízení uzavřeno, aby byly splněny podmínky pro přiznání ošetřovného?

Musí se jednat o uzavření, ke kterému došlo v souvislosti s opatřeními vlády nebo ministerstva zdravotnictví, jako jejich následek, tj. např. i z personálních důvodů nebo z důvodů prevence proti šíření nákazy. Nejednalo by se o uzavření, které bylo dopředu plánováno a oznámeno rodičům z jiných důvodů.

Čtěte také: Stát OSVČ omezil a jejich děti nechal doma. Na ošetřovné přesto mohou zapomenout

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).