Hlavní navigace

Na mýtné si lehké náklaďáky ještě počkají

29. 10. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Mýtné se v České republice bude od začátku příštího roku i nadále vztahovat pouze na těžké kamiony a autobusy o hmotnosti 12 tun a více. Návrh novely zákona, který měl zřídit povinnost platit mýtné i pro všechna ostatní vozidla nad 3,5 tuny totiž neprošel, informuje Hospodářská komora ČR.

Autodopravci lehčích náklaďáků si mohou ještě chvíli užívat svobodu od povinnosti platit mýtné. Návrh novely zákona, který měl tuto povinnost od počátku roku 2009 přinést všem vozidlům nad 3,5 tuny a více, neprošel. Poslanecká sněmovna, která jej začala projednávat v prvním čtení ho následně smetla ze stolu. Díky tomu, že již není možné stihnout projednat tento návrh ve zkráceném režimu, nemůže vstoupit v platnost 1. ledna 2009. Zvětšení základny pro povinnost platit mýtné se tak minimálně o půl roku opozdí. Poplatkem tak zůstanou zatíženy pouze těžké kamiony a autobusy o hmotnosti 12 tun a více.

Větší počet vozidel, které by podléhaly mýtnému by dle důvodové zprávy mělo přinést další potřebné finanční zdroje pro opravy stávajících a výstavbu nových komunikací. Podle některých se však rozšiřovat mýtné ekonomicky nevyplatí. Hospodářská komora navíc ve svém průzkumu zjistila, že pro třetinu tázaných podnikatelů by se povinnost platit mýtné i za vozidla nad 3,5 tuny stala vážnou překážkou jejich podnikání. Čtěte více: Začít podnikat v autodopravě je až na výjimky jednoduché

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).