Hlavní navigace

Na odklad na rok 2017 zapomeňte, Vánoce v restauracích zpestří #EET

1. 8. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Žádný posun EET na rok 2017 podle Andreje Babiše nebude. Hotely a restaurace tak musí počítat s tím, že tržby budou muset evidovat již od letošního prosince.

Žádný posun elektronické evidence tržeb (EET) nebude. O definitivním rozhodnutí ministra financí Andreje Babiše informovaly minulý týden Hospodářské noviny. Současně ale Babiš uvedl, že chce pomoci malým venkovským restauracím a hotelům dotací z evropských fondů.

Žádné změny EET se nekonají

Volání podnikatelských asociací, aby EET nezačínala v prosinci, tedy v termínu, který je pro řadu podnikatelů prodejním vrcholem, nebylo vyslyšeno. Probrali jsme to s kolegy a není důvod, abychom start EET odkládali, řekl pro HN Andrej Babiš. První vlny podnikatelů se tak EET dotkne ještě letos. Půjde o ubytovací a stravovací služby. V březnu 2017 se přidá druhá vlna – velkoobchod a maloobchod.

Harmonogram zapojení do EET
Kdy Kdo
1. prosince 2016 (8 měsíců po vyhlášení zákona) Ubytovací a stravovací služby
1. března 2017 (11 měsíců po vyhlášení zákona) Maloobchod a velkoobchod
1. března 2018 (23 měsíců po vyhlášení zákona) Ostatní činnosti vyjma těch v poslední fázi, například svobodná povolání, doprava, zemědělství;
1. června 2018 (26 měsíců po vyhlášení zákona) Vybraná řemesla a výrobní činnosti.

Andrej Babiš rovněž odmítl návrhy opozice, aby se EET netýkala menších podnikatelů. Už na začátku minulého týdne navíc vláda nepodpořila pozměňovací návrhy lidovců. Ti chtěli, aby byly z EET vyjmuty farmářské trhy a aby evidenci nemusely vést OSVČ vedlejší s malým ziskem.

Čtěte více: Ať se #EET netýká farmářských trhů a nízkých zisků na vedlejšák, žádají lidovci

Budeme na začátku benevolentní, slibuje ministerstvo

Ministerstvo financí nicméně slibuje, že v prvních měsících bude finanční správa benevolentní. Sankce jako takové odpouštět nejdou. Finanční a celní správa, která v případě EET vykonává kontrolní činnost formou kontrolních nákupů, by ale měla být v průběhu prosince a ledna spíše nápomocná radou. Sankce by byly ukládány zejména v případech záměrného obcházení zákona, uvedla HN náměstkyně ministra financí pro daně a cla Alena Schillerová.

Zároveň Andrej Babiš navrhuje pomoci mikropodnikům na venkově jednorázovými dotacemi na pořízení technického vybavení. Začali jsme jednat s ministerstvem pro místní rozvoj, aby se pokusilo najít nějaký dotační program pro podniky převážně ve venkovských oblastech. Týkalo by se to první fáze EET a peníze by plynuly z evropských fondů, uvedl Babiš.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).