Hlavní navigace

Na penzi spoříme nejméně za posledních 5 let

29. 9. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Češi si na penzijní připojištění spoří nejméně za posledních pět let. Dokazuje to statistika ministerstva financí. V prvním pololetí roku 2010 si na penzi průměrně spořili částku 428 korun za měsíc, což je o 4 % méně než loni. Důvodem jsou nízké výnosy z penzijních fondů a nejistá situace okolo důchodové reformy.

Úkolem penzijní reformy je mimo jiné i motivovat občany k ukládání vyšších částek, neboť již nyní je jasné, že při takto nízkých měsíčních úložkách bude v budoucnosti část lidí pobírat relativně velmi malý důchod, sdělil Radek Ležatka z oddělení komunikace ministerstva financí. To potvrzuje i Roman Pospíšil z Asociace penzijních fondů ČR: Dlouhodobě panuje odborná shoda na tom, že důchodový systém je neudržitelný. Buď si lidé budou muset spořit, nebo se budou muset důchody dotovat z jiných částí rozpočtu. Třetí variantou je jejich pokles bez adekvátní náhrady v podobě dodatečné penze ze spoření.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).