Hlavní navigace

Na podání žádosti o kompenzační bonus za 5. bonusové období máte poslední den

24. 3. 2021
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Dnes končí lhůta pro podání žádosti o kompenzační bonus za 5. bonusové období, tedy za 25. 12. 2020 až 23. 1. 2021.

Jde ještě o “starou” verzi bonusu ve výši 500 Kč denně pro podnikatele, které omezily restrikce, či pro jejich dodavatele. Netřeba tak sice splňovat podmínku poklesu tržeb, je však nutné být přímo omezen vládními opatřeními.

Na podání žádosti máte čas do středy

Podnikatelé mají poslední den na to, aby podali žádost o kompenzační bonus za 5. bonusové období, tedy za dny od 25. 12. 2020 do 23. 1. 2021. Jedná se tak ještě o předchozí verzi kompenzačního bonusu, která se časově nepřekrývá s novým kompenzačním bonusem. Doposud bylo za 5. bonusové období vyplaceno přes 155 tisíc bonusů v celkové hodnotě 2 miliard korun.

Kdo má na bonus nárok

Nárok na kompenzační bonus může vzniknout ze tří možných titulů – z titulu osoby samostatně výdělečně činné, z titulu společníka společnosti s ručením omezeným a/nebo z titulu osoby vykonávající práci na základě dohody o práci konané mimo pracovní poměr. Pro každý z těchto titulů jsou stanovena specifická zákonná kritéria, jejichž splněním je podmíněn vznik nároku na kompenzační bonus.

Bonus se u předešlé verze (a 5. bonusového období) vyplácí jen těm podnikatelům, jejichž činnost (či činnost jejich firmy) byla bezprostředně zakázána či omezena protiepidemickými opatřeními v rámci aktuálně trvajícího nouzového stavu.

Nárok ještě mají i podnikatelé, kteří dodávají zboží, služby či jiné výstupy těm podnikatelům, jejichž činnost byla zakázána nebo omezena opatřeními vlády, popřípadě osoby činné na základě dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti, které pro uvedené podnikatele pracují. Aby na bonus dosáhli i dodavatelé (ať už jsou OSVČ nebo společníky), musí splnit podmínku, že jejich činnost je kvůli omezení či zákazu činnosti jejich odběratelů vyloučena aspoň z 80 %.

Podnikove It nový

Jak lze žádost podat

Žádost o kompenzační bonus lze podat:

  • prostřednictvím webové aplikace,
  • e-mailem (nutno ručně žádost podepsat a vyfotit či naskenovat),
  • datovou schránkou,
  • prostřednictvím Aplikace Elektronická podání pro Finanční správu (EPO),
  • prostřednictvím poštovních služeb,
  • osobně v podatelnách finančních úřadů a ve sběrných boxech umístěných na územních pracovištích.

Samotná žádost se skládá z čestného prohlášení, že dotyčný splňuje podmínky pro přiznání bonusu, čísla účtu a identifikačního údaje. Dohodáři musí navíc se žádostí doložit kopii příslušné dohody a mzdových listů nebo jiné relevantní potvrzení zaměstnavatele.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).