Hlavní navigace

Na podporu sociálního podnikání míří 400 milionů, půjde o úvěry s úroky od 0 %

31. 7. 2019
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Sociální podnikatelé budou moct brzy požádat o zvýhodněné úvěry a poradenství na rozšíření aktivity svých podniků.

Úvěry bude poskytovat Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB), která spolu s ministerstvem práce a sociálních věcí (MPSV) bude nabízet zájemcům i poradenství. Na zvýhodněné úvěry je připraveno 400 milionů korun z evropských fondů.

Sociální podnikatele podpoří zvýhodněné úvěry

ČMZRB začne brzy nabízet sociálním podnikatelům zvýhodněné úvěry. Současně budou pracovníci MPSV a ČMZRB poskytovat zájemcům bezplatné poradenství s přípravou realizace projektu, pomohou s tvorbou podnikatelského a finančního plánu, nabídnou informace z oblasti krizového managementu, marketingu či práva a v případě potřeby také vysvětlí možnosti při splácení úvěru.

Využití této formy podpory sociálního podnikání MPSV předpokládá i v navazujícím programovém období náměstkyně. Uvědomujeme si, že sociální podnikání je důležitou součástí otevřené a solidární společnosti. Sociální podniky zajišťují aktivity, které prospívají celé společnosti či místní komunitě a často přináší uplatnění i těm, o jejichž potenciál nejeví tradiční podniky velký zájem. Proto se snažíme všem, kdo se této oblasti věnují, práci co nejvíce zjednodušit, aby měli prostor pro realizaci svých nápadů, komentovala náměstkyně Sekce evropských fondů a mezinárodní spolupráce Martina Štěpánková.

Celkem je na úvěry pro sociální podnikatele vyhrazeno 400 milionů korun z evropských fondů a čerpat je bude možné až do roku 2023. Maximální výše úvěru bude 25 milionů korun a úrokové sazby budou od 0 % p.a. Délka splatnosti bude až 10–12 let s možností odkladu první splátky až na 36 měsíců. První výzva k předkládání projektů bude vyhlášena nejpozději do konce letošního září. O úvěry budou moci sociální podnikatelé z celé ČR žádat od 1. prosince 2019.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).