Hlavní navigace

Na podporu živnostníků a podnikatelů půjde o miliardu víc. Žádosti už se kupí

17. 3. 2020
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Vláda včera rozhodla, že na podporu podnikatelů a živnostníků půjde o 1 miliardu korun víc. Nově se program rozšíří také na osoby samostatně výdělečné činné.

Dopady koronavirové krize pocítí ve velké části mimo jiné podnikatelé a živnostníci, jejichž byznys může být v této situaci ohrožen. Na jejich podporu půjde o miliardu víc. 

Úvěr COVID byl schválen už na začátku minulého týdne, na půjčky bylo původně vyčleněno 600 milionů korun. Nově se program rozšíří také na osoby samostatně výdělečné činné (OSVČ).

Jedná se o úroky s nulovou úrokovou sazbou, které budou poskytovány až do výše 90 % způsobilých výdajů, se splatností 2 roky včetně možnosti odloženého splácení až na dobu až 12 měsíců. S vyřízením a poskytnutím úvěru a ani jeho případným předčasným splacením nejsou spojeny žádné poplatky. 

Psali jsme: Pomoc je tady: Podnikatelé mohou podávat žádosti do programu Úvěr COVID

Podle Ministerstva průmyslu, obchodu a dopravy ČR bylo za včerejšek, kdy byla spuštěna možnost o peníze žádat, přijato 437 žádostí v celkové výši 800 milionů korun. Program je tak již téměř vyčerpán. Finance by ale měly přijít z dalších programů.

Jak na podávání žádostí?

Žádosti bude možné podat přes E-podatelnu Českomoravské záruční a rozvojové banky a její součástí bude muset být i doklad prokazující, že se podnikatel dostal do potíží právě v souvislosti s koronavirem. Může se jednat například o doklady potvrzující zrušení zájezdů v případě cestovních kanceláří, potvrzení o zrušení zakázky, dodávky materiálu v případě výrobních společností, vyčíslení průměrných denních tržeb v případě pohostinství apod. 

Bezúročný úvěr pro podnikatele zasažené koronavirem

Bezúročný úvěr z programu Úvěr COVID je určen pro malé a střední podniky, pokud u nich došlo k opoždění plnění, pozastavení plnění nebo zrušení plnění z obchodních kontraktů z důvodu opatření k zamezení šíření koronavirové infekce.

  • bez úroku a bez poplatků 
  • výše úvěru 500 tis. až 15 mil. Kč 
  • až do výše 90 % způsobilých výdajů projektu 
  • splatnost až 2 roky odklad splátek až 12 měsíců 

Úvěr je možné na pořízení drobného hmotného nebo nehmotného majetku na pořízení a financování zásob na další provozní výdaje 

Zrušení zákazu na prodej textilního materiálu

Zákaz maloobchodního prodeje ze dne 14. března 2020 se teď nově nevztahuje na prodej textilního materiálu, textilní galanterie či servis výpočetní techniky, spotřební elektroniky a dalších přístrojů pro domácnost.

Rozhodnuto bylo také o tom, že zákaz prodeje ubytovacích služeb ze dne 15. března 2020 se nevztahuje na prodej a poskytnutí ubytovacích služeb cizincům do doby opuštění území ČR a cizincům s pracovním povolením na území ČR. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).