Hlavní navigace

Na štítky při nákupu zimních pneumatik příliš nehleďte

11. 10. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 329515
Řidiči brzy přezují svá auta do zimních pneumatik. Orientaci jim nově usnadní štítky. Odborníci ale varují, že pro zimní pneumatiky nejsou kritéria zásadní.

Od listopadu musí být všechny prodávané pneumatiky označeny štítkem, na kterém zákazníci najdou informace o valivém odporu, brzdné dráze na mokré vozovce a hlučnosti pneumatiky. Z analýzy štítkování e-shopu Pneumatiky.cz vyplynulo, že v každé sledované kategorii vítězí jiný výrobce. Na spotřebě paliva řidiči nejvíce ušetří s pneumatikami Nokian, na silnici nejlépe drží pneumatiky značky Pirelli a nejmenší hluk způsobují pneumatiky GoodYear.

Čtěte také na TopDrive.cz Značení pneumatik podle EU

Štítky na pneumatikách

Co se týče průměrných hodnot všech tří kritérií dohromady, vychází nejlépe pneumatiky Pirelli. Pomocí sestavení žebříčků nejlepších výrobců, jsme chtěli lidem usnadnit orientaci při koupi osobních zimních pneumatik. Klasifikaci písmeny A až G jsme proto překlopili na srozumitelný číselný koeficient, uvedl Vojtěch Schwangmaier, ředitel e-shopu Pneumatiky.cz. Výsledky například ukazují, že při preferenci jednotlivých kritérií, nekoupíte pneumatiky s lepším štítkovým kritériem, než je hodnota C, doplnil Schwangmaier. 

účto únor klímová

Čtěte více: Co bude mít brzy pneumatika společného s ledničkou a pračkou? Energetický štítek

Při výběru zimních pneumatik by však řidiči měli být opatrní a uvědomit si, že vlastnosti na štítcích nejsou pro přicházející období tak zásadní. V zimě totiž hraje větší roli záběr či brzdná dráha na sněhu, ovladatelnost na mokru, aquaplaning nebo směrové vedení. Na štítcích však zákazníci najdou jenom přilnavost na mokru. Palivová účinnost a hlučnost pak ve špatných klimatických podmínkách, kdy například přijde sněhová vánice, ztrácí na významu. Řídit se při koupi zimních pneumatik štítkováním, může být nebezpečné. To totiž strhává pozornost na parametry, které nejsou pro nadcházející období klíčové. Upřednostnění kritéria hlučnosti či spotřeby může svést volbu řidičů nebezpečným směrem, upozornil Vojtěch Schwangmaier.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).