Hlavní navigace

Na úřady s kufříky plnými peněz

5. 11. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Od listopadu se mění den platby pro odeslání daní finančnímu úřadu. Za den platby považován den, kdy dojde k připsání platby na účet. Doposud se den platby a den splatnosti vlastně rovnaly. Prakticky to znamená, že podnikatelé budou muset daně zasílat minimálně o 1–2 dny dříve.

Jak pro business server Podnikatel.cz řekl TOMÁŠ NAVRÁTIL, manažer společnosti APOGEO Tax, by z této novely mohli mít radost prodejci bezpečnostních kufrů pro přepravu peněz. Stále totiž pro daňové poplatníky zůstává možnost uskutečňovat své platby v hotovosti přímo na pokladně daného úřadu. Zásadním omezením je v tomto případě limitní částka. U plateb daní nesmí součet těchto plateb na všechny druhy daně za jednoho daňového dlužníka v průběhu jednoho kalendářního dne u jednoho správce daně přesáhnout částku 500 000 Kč. Výhoda platby v hotovosti spočívá v tom, že za den platby se považuje den, kdy hotovost pracovník správce daně přijal. Dá se tak očekávat, že v nouzových případech bude tato možnost daňovými poplatníky využívána, dodává Navrátil.

Podle názoru daňového odborníka nebudou subjekty hotovostních plateb příliš využívat. Domnívám se, že plátci a poplatníci budou nadále nejčastěji využívat bezhotovostního převodu finančních prostředků, nicméně skutečnost, že dochází ke změně definice dne platby daně, může být pro řadu subjektů významnou komplikací, míní Jan Molín, daňový analytik společnosti MIVO.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).