Hlavní navigace

Názor k článku Na živnostníky čekají úlevy od Dub7 - Slovo "úleva", zvlášť v množném čísle, je hodně...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 14. 9. 2007 23:15

  Dub7 (neregistrovaný) ---.153.broadband5.iol.cz
  Slovo "úleva", zvlášť v množném čísle, je hodně a hodně nadnesené. Daně, sociální zabezpečení, zdravotní pojištění, inspektorát práce, hygiena, žinostenský úřad, soudy, atd. atd. mají předpisy. Nakladatelství Sagit je vydává tištěné na novinovém papíře, hustým tiskem (a za rozumnou cenu). Když ty brožurky pěkně srovnáte, dostanete asi deseti- nebo spíš patnácticentimetrovou hromádku. Každý úřad má pracovníky, kteří jsou specializovaní na určitý větší či menší úsek a ten chodí kontrolovat. Tisk uvedl, že např. v Praze by navštívila daňová kontrola firmu jednou za 139 let, v menších a malých městech asi za 3 - 4 roky. V malém podničku (cca 25 lidí), jsou na tyto předpisy asi 4 mozky.
  Na dotaz dostanete ne odpověď, ale názor, protože výklad zákona může provést jen soud (ani tvůrce-ministerstvo nemůže říci, jak to myslil). Jen příklad: "Musí se při vykázaném manku odvést DPH?". Odpověď: "Jde sice o finanční škodu, nebylo uskutečněno zdanitelné plnění, takže asi ne. Ale rozumnější bude ji odvést". Další příklad: Zákon o DPH § 28 odst.3: . . . .Zjednodušený daňový doklad je možno vystavit jen za zdanitelná plnění v ceně obsahující daň celkem nejvýše 10.000,- Kč. . . . .
  Existují dvě daně. Takže - paragon má znít nejvýše na 10.000,- Kč, anebo součet daní nesmí překročit Kč 10.000,-? . . . Bude záležet na názoru kontrolora. Aspoň u té malé nebo menší firmy. Velké firmy mají totiž právníky a daňové poradce a celkem klidně se budou soudit. Malé ne.
  Závěr: Úlevy představují dva kamínky odstraněné z veliké hromady kamení.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).