Hlavní navigace

Nadšení na americké burze bylo předčasné

15. 10. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Euforie, která zachvátila Wall Street po jejím střemhlavém růstu akcií byla asi předčasná. Ač se včerejší obchodování zahajovalo růstem, konec obchodování byl už zase v červených číslech. Dnes navíc americké ministerstvo financí informovalo, že federální rozpočet Spojených států skončil pro letošek s rekordním deficitem 455 miliard dolarů.

Rekordní růsty na americké Wall Street už jsou opět minulostí. Přesto že včera americká burza zahajovala růstem, uzavírala už zase v poklesu. Prvotní optimismus byl způsoben zprávami amerického ministerstva financí, že poskytne největším bankám, které mají problémy 250 miliard dolarů. Během včerejšího dne však začala burza své zisky postupně ztrácet a postupně se všechny její tři hlavní indexy dostaly do poklesu.

Dnes navíc americké ministerstvo financí oznámilo, že federální rozpočet USA skončil ve fiskálním roce 2008 rekordním 455 miliardovém deficitu. Za tímto vývojem stojí problémy na trhu s bydlením, nesnáze finančních trhů a oslabující růst ekonomiky. V předchozím roce byl schodek ve výši 162 miliard. Letošní výsledek tak předčil všechny odhady, které většinou očekávaly schodek kolem 389 miliard dolarů. Odhad deficitu na rok 2009 zatím ministerstvo neuvádí. Čtěte také: Krize od počátku až do současnosti

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).