Hlavní navigace

Nakladatelé si stěžují na internetové piráty. Spasí je elektronické knihy?

21. 5. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 329515
Internetové pirátství začíná vadit i nakladatelům knih, především poznávací, odborné a školské literatury. Pomoci by mohl nový obchodní model po vzoru iTunes.

Čeští knižní nakladatelé si stěžují, že je internetové pirátství připravuje o peníze a výrazně poškozuje jejich podnikání. Největší škody prý evidují nakladatelství poznávací, odborné a školské literatury, které musí propouštět zaměstnance a omezovat investice. Další jejich budoucnost bude záviset na tom, zda se jim podaří vytvořit nový obchodní model, který budou akceptovatelný jak pro ně, tak i pro jejich zákazníky. Shodli se na tom v pátek nakladatelé v rámci panelové diskuze na veletrhu Svět knihy.

Nakladatelé učebnic trpí nejvíce

Podle nakladatelů se internetové pirátství nejvíce dotýká trhu s učebnicemi, kde se stahování učebnic a skript stalo naprosto běžným. Zaměstnanci tráví denně čas vyhledáváním našich titulů na nelegálních úložištích, kde jsou dostupná často ve formě pdf formátu jako skeny učebnic, řekl Jiří Fraus, ředitel Nakladatelství Fraus, které patří mezi největší nakladatelství s učebnicemi.

Nakladatelství INFORMATORIUM, které se specializuje na učebnice pro středoškoláky, zase uvedlo, že zhruba čtyři pětiny svých titulů našlo nelegálně zkopírovaných na internetu. Konkrétní škodu nemůžeme vyčíslit, vidíme pouze, jak nám klesá obrat. Na konci roku jsme propustili další redaktorku a velmi si rozmýšlíme vydání každého nového titulu, doplnila Iva Brzáková, ředitelka nakladatelství INFORMATORIUM. Brzáková si navíc stěžuje nejen na skenování a stahování učebnic z internetu, ale rovněž na kompiláty, které vytvářejí sami učitelé. Čtěte také: Jiří Vlček: Proč se bát zneužití e-knih? Papírové knihy též lehce okopírujete

Odborná literatura nemá též na růžích ustláno

O mnoho lépe na tom údajně nejsou ani nakladatelé literatury odborné. Nakladatelský dům Albatros Media odhaduje, že až čtvrtina titulů, které vydává jejich dceřiné nakladatelství Computer Press se zaměřením na počítačovou literaturu a knihy o digitální fotografii a videu, je volně ke stažení na internetu. Do škod můžeme počítat například pravidelné měsíční platby za aktivní mazání nelegálních kopií na úložištích, snížení počtu redaktorů dotčených oborů vinou seškrtaných projektů nebo neochotu nakladatelů jít naplno do elektronických knih, uvádí Petr Baláš, programový ředitel nakladatelství Albatros Media.

Nakladatelé se proto začínají chovat čím dál více opatrněji a raději se nepouštějí do projektů s nejistou a dlouhodobou návratností. Návratnost mnohamilionové investice je na úrovni pěti šesti let a vidina, že den po vydání bude učebnice k dispozici volně ke stažení, je pro podobný podnik neúnosná, vysvětluje Jiří Fraus. ředitel Nakladatelství Fraus. Za příklad uvádí Fraus původní učebnici hudební výchovy, kterou jeho nakladatelství zvažuje vydat. Čtěte také: Autorská práva e-knih a „papírových“ knih nejsou stejná

školení účto leden 23 Kučerová

Alternativu nabízí trh s e-knihami

Jak bude přesně vypadat budoucnost knižního trhu, závisí hlavně na tom, jestli se nakladatelům podaří vymyslet obchodní model, který bude přijatelný jak pro ně, tak i pro čtenáře. Inspiraci mohou podle odborníků čerpat u prodejců softwaru, kteří nabízejí oproti minulosti vstřícnější licenční podmínky. Další alternativou může být distribuční kanál po vzoru iTunes od společnosti Apple, který nabízí jednoduché, pohodlné a cenově přijatelné legální stažení. Vzhledem k rostoucímu množství čteček, tabletů a smartphonů, které dokáží zobrazit elektronické knihy, by se tento model mohl podle odborníků v Česku osvědčit.

Trh s e-knihami je v Česku sice stále v plenkách, letos však zažívá velký boom. Podle statistik největších hráčů na trhu se v roce 2012 zřejmě prodají statisíce elektronických knih. Za celý loňský rok přitom zákazníci nakoupili podle odhadů serveru Lupa.cz 40 tisíc e-knih. Celkově v roce 2011 zaujímaly e-knihy 0,03 procenta českého knižního trhu. Letos však odborníci předpokládají nárůst na 0,5 procenta a do roku 2015 by elektronické knihy měly mít až 15% podíl na trhu. Čtěte více: E-knihy zažívají boom. Víme, kteří autoři se nejlépe prodávají

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).