Hlavní navigace

Nárok na ošetřovné zůstane i rodiči, který nepošle dítě do školy či školky

Poslanci schválili návrh na úpravu ošetřovného. Nárok na něj budou mít všichni rodiče, kteří nemůžou z objektivních důvodů dát dítě do školy či školky.
Jana Knížková
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Jestliže se rodiče rozhodnou, že i přes uvolňování opatření a s tím spojeným otevření škol a školek nechají své dítě doma, mohou i tak žádat o ošetřovné. A to do konce školního roku, tedy 30. června. Podpora zůstává 80 procent vyměřovacího základu.

Ptejte se odborníka v poradně Mzdové účetnictví a personalistika
PhDr. Dagmar Kučerová
mzdový a účetní poradce

Mezi důvody, kdy nemusí chtít rodiče poslat dítě zpět do školních škamen, může patřit například zdravotní riziko, kdy je dítě náchylné k nemocem, alergické nebo žije ve společné domácnosti s někým z rizikové skupiny, také nedostatečná kapacita a krátká provozní doba ve školních skupinách apod. 

Čtěte také: Pro vyplacení ošetřovného kvůli uzavření škol stačí už jen jeden formulář

Důvody pak bude muset rodič uvést na předepsaném tiskopisu. Stejná pravidla by měla platit i pro lidi, kteří se starají po uzavření sociálních služeb o starší či postižené členy domácnosti.

Návrh zákona schválený poslanci bude postoupen k projednání v Senátu, pokud bude souhlasit i většina horní komory, bude zbývat už jen podpis prezidenta republiky.

Psali jsme: Odklepnuto: Zvýšení ošetřovného na 80 %, nárok i pro tzv. dohodáře

Speciál ke koronaviru

Přinášíme rozcestník, který by měl pomoci zorientovat se v základních otázkách, které se týkají finančních úlev a podpory pro OSVČ. Kdy mají OSVČ nárok na ošetřovné? Jakou finanční podporu mohou od státu očekávat? Jak je to s pojistným či odkladem úvěrových splátek? Čtěte nový speciál

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).