Hlavní navigace

Nárůst nezaměstnanosti nezastavil ani začátek sezónních prací

8. 4. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Nárůst míry nezaměstnanosti v Česku nezastavilo ani jaro. Také v březnu se zvýšil počet lidí bez zaměstnaní, i když oproti předchozím měsícům nebyl nárůst tak velký. Ke konci března evidovaly úřady práce 448 912 osob, což činí o 20 064 lidí více než v předchozím měsíci. Celková míra nezaměstnanosti tak v současnosti dosahuje 7,7 %. Údaje dnes zveřejnilo ministerstvo práce a sociálních věcí.

Nejvyšší nezaměstnanost hlásí Ústecký a Moravskoslezský kraj. V Ústeckém kraji nemá práci 12,1 % obyvatel, v Moravskoslezském kraji činí míra nezaměstnanosti 11 %. Nejlépe se tradičně vede Praha (2,6 %) a Středočeský kraj (5,6 %).

Ani sezónní práce nedokázaly zastavit zvyšovaní nezaměstnanosti. Na úřady práce se nově přihlásilo přes 70 000 osob, zatímco z jejich evidence odešlo pouze přes 50 000 uchazečů. Nicméně se zde projevil příznivý trend nastupujícího jara a začátku sezónních prací, díky kterým se podařilo mnoha lidem opět nalézt své pracovní uplatnění. Počet lidí, kteří získají alespoň takovou možnost pracovat na omezenou dobu, se v dubnu a květnu ještě významně zvýší, dodává Petr Kužel, prezident Hospodářské komory ČR.

Podnikatelé doufají, že propouštění by mohla zastavit protikrizová opatření, která mají schválit poslanci. Například šrotovné v sousedních zemích znamenalo významnou vzpruhu pro tuzemský automobilový průmysl a další subdodavatelská odvětví. Lze očekávat, že brzké přijetí opatření tuzemskou politickou reprezentací jako například snížení sazby sociálního pojištění nebo zrychlené odpisy majetku ušetří firmám nemalé prostředky a umožní jim zastavit trend propouštění zaměstnanců, domnívá se Petr Kužel. Čtěte více: Místo zvyšování podpory v nezaměstnanosti raději šrotovné.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).