Hlavní navigace

Naučte se, jak vložit na Instagram video, a vzdělávejte i bavte své fanoušky

26. 2. 2019
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Popularita videa stále roste, a proto není divu, že se stále častěji objevuje i na Instagramu. Zjistěte, jaké jsou jeho možnosti, a oživte jimi profil i vy.

Díky videím můžete na Instagramu zvýšit povědomí o kampani, propagovat své produkty nebo například vzdělávat své fanoušky a sdílet s nimi tak něco navíc než jen fotografie.  

Možnost vložit video byla na Instagram přidána v roce 2013, tehdy byly snímky omezeny na 15 sekund a mohly být nahrávány pouze v aplikaci. O tři roky později došlo k prodloužení videa a dnes už mají uživatelé mnohem více na výběr. Je zde možnost živého vysílání, využívání příběhů a také IGTV. Video zkrátka hraje důležitou roli a mělo by být zapojeno do marketingových strategií, a to nejen na Instagramu. Pracovat s ním by měly například i internetové obchody, jak jsme psali v článku Máte e-shop? Začněte vyrábět videa, budete mít velkou konkurenční výhodu.

Jak na vkládání videa

Na Instagramu tedy existují v současné době čtyři možnosti přidání videa. Buď je možné přidat je do feedu na profilu, do Příběhů (Stories), jako živé vysílání (Live), nebo využít nejnovější platformu IGTV zaměřenou na delší videa.  

Vložení do feedu

Vložení videa na profil je původní možností. Nyní je možné nahrávat až minutová videa a po jejich natočení je možné je upravit za pomocí filtrů, pohrát si s hudbou nebo dodat popis a také místo. Také je zde možné vybrat úvodní (cover) fotku, která se zobrazí ve feedu. Ta by měla korespondovat s ostatními příspěvky na profilu a především zaujmout uživatele a nalákat ho ke spuštění videa. Pod videem se nachází počet zhlédnutí videa – to se započítá, když se na něj uživatel dívá více než 3 sekundy a nepočítají se smyčky videa. Sdílet je možné buď hotové video, nebo jej přímo natočit přes Instagram. 

Ukázka videa ve feedu Kusmitea

Při natáčení stačí stisknout tlačítko + jako u přidávání fotografie a ve spodní liště vybrat položku VIDEO. Následně můžete začít natáčet dlouhým podržením prostředního kolečka. Při nahrávání můžete sledovat ubíhající čas a po nahrání potřebné sekvence stisknout tlačítko Další. V tomto kroku můžete zvolit filtry, vybrat úvodní fotku a zapnout nebo vypnout zvuk. Poslední okno před sdílením je stejné jako u vkládání fotografií a můžete v něm napsat popisek, označit lidi, přidat písmo a zvolit další možnosti sdílení. U hotového videa stisknete také tlačítko + a následně video vyberete z galerie a můžete jej obdobným způsobem upravit.

Vložení nového příspěvku – videa

Vložení do Stories

Příběhům na Instagramu jsme se více věnovali v článku Vyprávějte na Instagramu Příběhy a ukažte sledovatelům zákulisí vašeho byznysu. Díky jejich dočasnosti (pokud je správce profilu neuloží, tak jsou sdíleny jen 24 hodin) se nabízí sdílet zde hravější a uvolněnější obsah. Co se týče videí, tak ta mohou ukazovat například zákulisí z výroby, případně z nějaké oslavy nebo například představení nového produktu a podobně. 

Pro nahrávání videa do Příběhů stačí buď přejet palcem doprava z hlavní obrazovky Instagramu, nebo kliknout na znak + u vlastního profilového obrázku. Módy videa jsou Normální, Boomerang, Superzoom, Přehrávání pozpátku a Handsfree. Stačí si vybrat jeden z nich, kliknout na tlačítko nahrávání a točit, co je libo. U videí ve Stories je možné přidat samolepky, masky, text, pohrát si s barvami a podobně. Sdílet video je možné přes tlačítko Poslat. I zde je možné nahrát už hotové video, jen na úvodní obrazovce musíte přejet prstem nahoru a vyvolat tak galerii, ze které můžete vybrat požadovaný soubor.

Ukázka možností vložení samolepek

Vložení Live videa

Živá videa můžete sdílet s uživateli podobně jako Příběhy. Jejich délka je do 60 sekund a můžete je nahrávat jen prostřednictvím zařízení. Tlačítko pro živé nahrávání najdete tedy tam, kde nahrávání videí do Příběhů – pod módem Živě. Při vysílání můžete opět využít různých masek, zvolit si jeho název a především nechat diváky, aby vám posílali zpětnou vazbu nebo otázky. Co se týče obsahu, je vhodné se na toto živé vysílání dobře připravit, mít nachystanou nějakou osnovu, případně otázky a odpovědi a také trénovat. Po nahrání se na video můžete samozřejmě podívat a také jej sdílet v Příbězích i pro ty, kteří se na něj nedívali přímo v době jeho nahrávání.

Vkládání Live videa

Vložení videa do IGTV

IGTV (IG = Instagram, TV = televize), Instagram TV je nejnovější službou Instagramu, která byla spuštěna v polovině roku 2018. Je určena především pro mladší uživatele a jejím cílem je konkurovat YouTube. Zpočátku se jednalo o samostatnou aplikaci, díky které můžete nahrávat a sledovat delší video obsah, ale nyní se k ní dostanete i přes Instagram. Ikonku IGTV v podobě televize s vlnovkou najdou uživatelé v horním rohu aplikace a mohou se přes ni dívat na videa ostatních uživatelů. Na výběr jsou čtyři položky menu: Pro vás, Sleduji, Populární a Historie. Videa jsou vertikální a co se týče délky, ta je 15 sekund až 10 minut pro menší účty a až hodina pro větší a ověřené účty. 

K nahrávání videí je potřeba nejprve vytvořit takzvaný kanál. To je možné buď přímo přes IGTV na Instagramu po kliknutí na tlačítko Nastavení a následně Vytvořit kanál nebo přímo přes aplikaci IGTV, kde se přihlásíte svým instagramovým účtem. Po jeho vytvoření je pro nahrání videa nutné kliknout na profilovou fotografii a na Nahrát video. Pokud se vám žádné nezobrazí, je to tím, že vámi nahrané video není ve správném, tedy vertikálním formátu.

Vytvoření kanálu v Nastavení aplikace IGTV

Následně je u videa možné doplnit popis, kde je vhodné použít klíčová slova, aby se lidem video snadněji hledalo. Přidat můžete také odkazy a opět úvodní fotografii, která se zobrazí na vašem kanálu. Doporučený poměr pro tuto fotografii je 1:1.55 (nebo 420px na 654px). Video z IGTV je také možné sdílet ve Stories. 

Video a Instagram
Typ Formát videa Délka videa Orientace videa Poměr videa
Video ve feedu MP4 3–60 s čtverec, portrét, panoráma 1,91:1 – 4:5
Video ve Stories MP4 1–15 s čtverec, portrét, panoráma 1,91:1 – 9:16
Live video MP4 1–60 s vertikální 9:16
IGTV MP4 15 s –10 minut / 15 s –60 minut vertikální 4:5 – 9:16

Jak je vidět, s videem je možné různě experimentovat a díky zkoušení a sledování metrik můžete snadno zjistit, co vaše fanoušky zajímá. Můžete jim přizpůsobovat délku videí, jejich formát i obsah a hlavně jim ukázat, že vám na nich záleží.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).