Hlavní navigace

Návrat slevy na děti a manželku pro OSVČ s paušály? Ano, ale paušály se omezí

13. 4. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Andrej Babiš chce vrátit živnostníkům s výdajovými paušály slevu na dítě a manželku. Díru v rozpočtu se ale chystá zalepit tak, že strop na paušály sníží.

Ministerstvo financí chce podnikatelům, kteří využívají výdajové paušály, vrátit možnost uplatnění slevy na manželku a daňové zvýhodnění na dítě. Nebude to však zadarmo. Andrej Babiš navrhuje omezit počet podnikatelů, kteří výdajové paušály využívají. A to snížením jejich zastropení. To by měla být cesta k vyrovnání ztráty v rozpočtu, jež se po znovuzavedení těchto slev odhadujte na 2,5 miliardy korun.

Ilustrační obrázek
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek

Podle návrhu by se snížila mezní hranice příjmů, pro kterou lze výdajové paušály využít, na 1 milion korun. V současné době je zastropení maximálně do 2 milionů korun. Stejně jako v současnosti by platilo, že paušál by šel využít i při vyšších příjmech, maximálně byste jím ale mohli uplatnit výdaje odvozené z mezní hranice příjmů. 

Čtěte více: Výdajové paušály půjde použít, i když budete mít příjem vyšší než 2 miliony Kč

Jak prozradila serveru Podnikatel.cz mluvčí ministerstva financí Kateřina Vaidišová, samotný návrh po formální stránce zcela přichystán není, protože na něm v tuto chvíli nepanuje na koaliční úrovni shoda. Podle jejích slov je ale legislativně zcela banální: Jde totiž o vypuštění jednoho paragrafu (§ 35ca) a změnu parametru (výše stropu) v ustanovení § 7 odst. 7 a § 9 odst. 4 zákona o daních z příjmů, a to ze 2 000 000 Kč na 1 000 000 Kč.

Když nebude zastropování, nebude sleva, řekl ministr financí Andrej Babiš Hospodářským novinám.

Navrácení slevy na manželku a děti i pro živnostníky využívající paušály dlouhodobě prosazují lidovci. Psali jsme: Když se nevrátí živnostníkům s paušály sleva na dítě, obrátí se Jurečka na soud Na návrh zastropit výdajové paušály jako kompromis jsou ochotni přistoupit. Změnám se však brání sociální demokraté. Na jaké konečné částce by se paušály měly omezit a odkdy by změny mohly platit, závisí na dohodě koaliční rady. Změny mohou být účinné nejdříve od 1. ledna 2017, uzavírá Vaidišová.

školení-leden22-legislativní novinky

Psali jsme: Slevy na dani a daňové zvýhodnění mají od roku 2017 doznat řady změn

Pokud se návrh prosadí, budou si moci poplatníci využívající výdajové paušály uplatnit slevu na manželku ve výši 24 840 Kč. U zvýhodnění na děti však dojde od roku 2017 k nárůstu. Na první dítě má zvýhodnění zůstat na 13 404 korunách ročně. Na druhé se má však zvýšit na 19 404 korun a na třetí a každé další dítě dokonce 24 204 korun.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).