Hlavní navigace

Návrh věcného záměru nového zákona o účetnictví dostal od vlády zelenou

5. 10. 2020
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Vláda dnes schválila návrh věcného záměru nového zákona o účetnictví. Co nového má přinést?

Návrh věcného záměru nového zákona o účetnictví podle ministerstva financí, má přinést moderní a systémovější přístup v účetnictví. Reagovat má na mezinárodní trendy a rozvoj informačních a komunikačních technologií v oblasti účetnictví.

Mezinárodní účetní standardy

Návrh věcného záměru navrhuje rozšíření použití mezinárodních účetních standardů při sestavování účetní závěrky některými subjekty působícími na finančním trhu. Jedná se zejména o banky, vybrané finanční instituce a pojišťovny, které již dnes předávají dohledovým orgánům informace podle mezinárodních účetních standardů.

Zároveň se předpokládá snížení administrativní zátěže pro všechny účetní jednotky používající mezinárodní účetní standardy, pokud bude výsledek hospodaření, zjištěný podle těchto standardů, využit i pro stanovení základu daně z příjmů.

Záměr počítá s možnosti účtování v tzv. funkční měně. V současné době se se účetní závěrka, respektive konsolidovaná účetní závěrka sestavuje pouze v českých korunách. Nově se navrhuje umožnit vést účetnictví i v jiné měně. Pokud podnik účtuje většinu svých operací v eurech, bude moci vést účetnictví v této měně.

Základní účetní zásady a pojmy přímo v zákoně

Další změnou je vymezení základních účetních zásad a významných pojmů přímo v zákoně o účetnictví. Na základě údajů z účetní závěrky činí nejen samotní podnikatelé, ale také investoři a banky, množství zásadních rozhodnutí. Správnost těchto rozhodnutí by proto měla být podpořena kvalitními účetními informacemi. Z věcného hlediska proto dochází ke zvýšení významu účetní závěrky, která je zásadní zveřejňovanou informací o ekonomickém stavu dané jednotky.

MKT nástroje 2 tip

Další novinky pro podnikatele

Fyzické osoby povedou podvojné účetnictví jen na dobrovolném základě. V současné době platí, že od stanovené hranice ve výši 20 mil. Kč musí povinně účtovat stejně jako právnické osoby.

Výsledkem naplnění záměru by mělo být snížení administrativní náročnosti vedení účetnictví podnikatelů a dalších subjektů, zvýšení vypovídací schopnosti účetní závěrky pro všechny uživatele a v neposlední řadě také elektronizaci účetnictví za účelem zpřehlednění a zjednodušení vedení účetnictví, například dojde ke zpřehlednění zákonných požadavků na inventarizaci.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).