Hlavní navigace

Navrhované změny ústavních zákonů

20. 9. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Ministr spravedlnosti a předseda Legislativní rady vlády Jiří Pospíšil představil plánované návrhy ústavních zákonů, které chce předložit vládě. V první řadě se jedná o klouzavý mandát poslance. Spočívá v tom, že stane-li se poslanec členem vlády, dojde k dočasnému přerušení výkonu jeho poslaneckého mandátu a výkon tohoto mandátu „sklouzne“ na náhradníka z kandidátní listiny stejné politické strany. Přerušení výkonu mandátu poslance – člena vlády je časově vymezeno jeho členstvím ve vládě.

Druhou navrhovanou změnou je rozšíření kompetencí Nejvyššího kontrolního úřadu. Jde o rozšíření pravomocí kontrolovat hospodaření s majetkem státu a plnění státního rozpočtu také o pravomoc kontrolovat zákonnost hospodaření územních samosprávných celků se svým majetkem a o pravomoc kontrolovat hospodaření právnických osob veřejnoprávní povahy.

Mezi další uvažované změny pak patří přímá volba prezidenta, zavedení tzv. vyslovení konstruktivní nedůvěry vládě a přijetí ústavního zákona o podmínkách vyhlášení a průběhu celostátního referenda.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).