Hlavní navigace

Názory na zákoník práce ovlivňuje velikosti firmy

27. 8. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Názory podnikatelů na pracovní právo se mění v závislosti na velikosti firmy. To prokázalo nedávné šetření Asociace malých a středních podniků a živnostníků České republiky (AMSP). Průzkum se zaměřil na názory a zkušenosti podnikatelů v oblasti pracovního práva. Zabýval se využíváním částečných úvazků, na výkon práce z domova, konto pracovní doby, kurzarbeit, na návrhy v politice zaměstnanosti, změny v zákoníku práce a programy MPSV pro firmy v krizi.

Bez rozdílu velikosti podniku přistupují společnosti k zákoníku práce jako uživatelé. Neřeší, jaké konkrétní změny by měly být provedeny, aby byl zákoník práce flexibilnější. Z průzkumu je patrný jasný akcent především na změny s přímým jasným pozitivním ekonomickým dopadem na firmy – finanční pomoc firmám. 90,7 % respondentů se vyslovilo pro zavedení slevy na pojistném pro firmy, které vytvoří nové pracovní místo pro nezaměstnaného, vysokou podporu má rovněž motivační prvek v podobě slev na sociálním pojištění (81,44 %) a zavedení tzv. kurzarbeitu, který podpořilo 92 % respondentů, uvedl Břetislav Ošťádal, předseda představenstva AMSP. Zároveň dodal, že v současných návrzích k zákoníku práce a k zákonu o zaměstnanosti se však tyto požadavky zaměstnavatelů neobjevují, naopak jsou uplatňovány změny směřující k ještě většímu znepružnění pracovního trhu-viz např. zaměstnávání rizikových skupin zaměstnanců.

Průzkum rovněž prokázal, že velikost firmy má vliv na využívání jednotlivých institutů v zákoníku práce. Rozdílné praktické zkušenosti se následně odrážejí v odlišnosti názorů na navrhované úpravy a priority. Ve firmách nad 50 zaměstnanců totiž většinou působí kvalifikovaný aparát, který sleduje nové právní úpravy.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).