Hlavní navigace

Názory podnikatelských asociací na #EET? Souhlas i odpor

12. 2. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Zatímco asociace sdružující větší firmy přijetí EET vítají, sdružení menších podnikatelů a živnostníků se staví proti.

Poslanecká sněmovna schválila před pár dny návrh zákona o evidenci tržeb, který by se měl postupně dotknout až 600 tisíc podnikatelů. Co si o elektronické evidenci tržeb (EET) myslí zástupci podnikatelů? Sesbírali jsme jejich ohlasy.

Čtěte také: 15 otázek a odpovědí, které souvisejí s elektronickou evidencí tržeb (#EET)

Asociace hotelů a restaurací ČR

EET přivítala Asociace hotelů a restaurací ČR. “Naše asociace elektronickou evidenci tržeb podporuje, vnímáme ji jako narovnání podmínek na trhu. V Česku má šedá ekonomika podíl asi 15 procent, některá zařízení krátí daně. Evidence tomu podle nás zabrání a stanoví rovné podmínky pro všechny,” uvedl Hospodářským novinám prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek.

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR

Ilustrační obrázek.
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek.

Jak uvedl Novinkám Karel Havlíček, šéf Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, schválení EET se dalo očekávat. I přes fakt, že podnikatelé nejsou sjednoceni v názoru, její zavedení dává většině z nich smysl. Nejde jen o to, že by se vytvářely rovné podmínky, ale většina firem vnímá postupnou elektronizaci vztahu se státem jako jednu z cest, jak redukovat bobtnající administrativu, řekl Novinkám předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Karel Havlíček.

Funkční datové schránky, elektronická fakturace, sdílení dokumentů státními institucemi nebo elektronická evidence jsou podle něj nástroje, které by měly redukovat papírování, počet kontrol úřadů, šetřit čas a eliminovat chybovost. „Pokud ale bude systém selhávat, zpomalovat prodeje a nevybere se více na daních, pak musí nést vláda odpovědnost,” doplnil Havlíček.

Asociace podnikatelů a manažerů

Podle předsedy Asociace podnikatelů a manažerů Radomila Bábka, není náhodou, že velké firmy zákon většinou vítají, zatímco statisícům malých podnikatelů a živnostníků EET velmi vadí. Podle Bábka ministr Andrej Babiš svými výroky vyvolává ve veřejnosti dojem, že malí podnikatelé a živnostníci kradou a neplatí daně a s touto argumentací prosazoval EET. Elektronická evidence tržeb, kontrolní hlášení DPH, centrální evidence bankovních účtů a další omezení, příkazy a zákazy vymýšlené vládní koalicí ANO, ČSSD a KDU-ČSL mají zcela zjevně likvidovat nezávislé malé podnikatele a živnostníky. Asociace podnikatelů a manažerů bude nadále vystupovat proti takové destrukci svobody podnikání, dodal Bábek.

Čtěte také: 10 podnikatelských asociací a jejich názory na elektronickou evidenci tržeb

Hospodářská komora ČR

Prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý uvedl v reakci na schválení EET, že důležité nyní je, co bude dál. Elektronická evidence tržeb vejde v platnost za 7 měsíců a ve hře je podle Dlouhého řada otázek. Především: jak vláda dostojí svému slibu nabídnout podnikatelům kompenzace za nepochybně zvýšenou administrativní zátěž a náklady spojené s pořízením potřebného zařízení? Jak bude probíhat technické ukotvení evidence? Jak je systém připraven na řešení případných technických potíží? Jaké vzdělávací programy či semináře pro podnikatele ministerstvo připraví?

Jsem přesvědčen, že elektronizace a digitalizace ekonomiky, veřejné správy a života vůbec je fenoménem doby, který můžeme v mnoha detailech i oprávněně kritizovat, ale nelze jej zastavit. Očekáváme přesto konstruktivní přístup, který českým podnikatelům umožní hladký vstup do nové éry realizace platebních operací a vykompenzuje vynaložené náklady a větší administrativní zatížení, domnívá se Dlouhý.

Čtěte také: Čtěte velký souhrn, kdo a kdy musí #EET řešit a co všechno se s evidencí pojí

MM balicek

Sdružení podnikatelů a živnostníků ČR

Sdružení podnikatelů a živnostníků ČR se nezamlouvá, že jsou v zákoně stanoveny sankce za porušení pouze pro poplatníka, ale nikoliv možnost uplatnit náhradu škody poplatníkovi způsobenou například nefunkčností systému, chybným postupem orgánu státní správy. Sdružení také vadí, že není stanoveno přechodné období pro zavedení systému. Zákon je diskriminační, protože vyjímá z evidence tržeb celá odvětví a obory, kde se uskutečňuje podstatná část hotovostních tržeb. Zákon musí platit, pro všechny subjekty a činnosti, uvedlo iDNES.cz sdružení.

Svaz průmyslu a dopravy ČR

Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) ocenil schválení elektronické evidence tržeb (EET) v poslanecké sněmovně. Podle SP ČR jde o klíčovou změnu v daňové oblasti, která má narovnat podnikatelské prostředí a zvýšit příjmy veřejného rozpočtu v rámci boje proti daňovým únikům. Elektronická evidence tržeb je přínosem pro narovnání podnikatelského prostředí a pro poctivé podnikatele. Daně mají platit všichni, uvedl v reakci na schválení EET prezident SP ČR Jaroslav Hanák.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).