Hlavní navigace

Podnikatelé ke včerejší stávce? Zkuste si podnikat, vzkazují odborářům

17. 6. 2011
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

 Autor: 329515
Přestože více než 70 % podnikatelů s včerejší stávkou nesouhlasilo, našli se i tací, kterým přišla jako příliš mírná. Co se týká dopadů stávky, většiny drobných podnikatelů se nijak nedotkla a některým dokonce i pomohla.

Včerejší stávka dopravních odborářů proběhla až na výjimečné excesy poměrně poklidně. Veřejná doprava sice fungovala pouze v omezené míře a v některých případech dokonce vůbec (vlaky, pražské metro ad.), avšak vzhledem k tomu, že na konec nedošlo k blokádě silnici, život v Česku se rozhodně nezastavil. To potvrdil i aktuální průzkum serveru Podnikatel.cz mezi drobnými podnikateli. U většiny z nich se stávka na jejich činnosti nepodepsala a ani kvůli ní nemuseli nijak měnit svůj pracovní program.

Důvody jsou nasnadě, řada drobných podnikatelů se totiž dopravuje autem či přímo pracuje v místě bydliště a omezený provoz veřejné dopravy proto nepocítili. Ti, kteří věděli, že stávka je omezí, si přehodili klienty nebo zakázky na jiné dny a včerejšek věnovali administrativě. Jak dále vyplynulo z průzkumu, více než 70 % OSVČ se stávkou nesouhlasí. Nejde však o takovou “převahu”, jak by možná mnozí očekávali. Stávku odborářů totiž podpořila takřka třetina oslovených drobných podnikatelů a někteří z nich by dokonce uvítali i mnohem radikálnější formu protestu.

Podnikatelé, kteří se stávkou nesouhlasili, se poté shodují, že reformy jsou nutné a že stávka nepatří mezi konstruktivní formy protestu. Stávka navíc podle nich omezuje nevinné občany a nedotýká se těch, proti kterým je namířena. Část podnikatelů rovněž odsoudila, že si odbory berou občany jako rukojmí a nespokojeným zaměstnancům vzkazují, ať si zkusí podnikat, aby viděli, zač je toho loket. Čtěte také: 5 důvodů, proč se živit podnikáním

Grafy celkově

Většina živnostníků stávku nepocítila

Jak vyplynulo z včerejšího bleskového průzkumu serveru Podnikatel.cz, stávka dopravních odborů se na činnosti a fungování většiny živnostníků a dalších OSVČ neprojevila. Čtyř pětin (přesně 81 %) respondentů z řad drobných podnikatelů se stávka nedotkla a pracovali podle svých vyjádření jako každý jiný čtvrtek. Důvodů je několik. Mnoho podnikatelů především funguje v místě svého bydliště a pokud za zakázkami či klienty musí jezdit, činí tak za pomoci automobilů. Odboráři navíc v mnoha městech nestávkovali a tak městská doprava až na Prahu a Brno fungovala všude bez větších problémů. Pokud tedy někteří živnostníci stávku pocítili, většinou šlo o Pražany či Brňáky.

Stávka: postihla?

Omezení dopravy se dotklo třeba Agentury Suzi, která zajišťuje služby v oblasti hlídání dětí, péče o domácnost a úklidových služeb. Stávka nás postihla, jelikož naše pracovnice se těžko dostávají ke svým klientům na pravidelné hlídání dětí a úklid domácností. Některé služby byly přesunuty na jiné termíny, jiné byly zrušeny zcela, uvedla serveru Podnikatel.cz Lenka HobzováAgentury Suzi. Stávka postihla také Jaroslava Švejdu, majitele firmy Copritetto, která se zabývá pokrývačstvím, tesařstvím a klempířstvím. Používám vlakové spojení mezi Ústí nad Labem a Prahou a pražskou MHD. Jelikož jsem měl naplánovanou cestu do Prahy za uzavřením zakázky a musel jsem to odložit na pátek, doplnil Švejda. Čtěte také: Schvalme nový zákon o stávkách, odboráři by měli mít kromě práv i povinnosti

Tomio Okamura: Jak postihla stávka cestovních ruch v Česku

Co se týče českých turistů, stávka způsobila mnoho potíží především českým cestovatelům, jelikož vzhledem k tomu, že se jedná o zásah „vyšší moci“, tedy neodvratitelnou událost, které nemohla cestovní kancelář ani letecká společnost zabránit ani při vynaložení veškerého úsilí, klienti leteckých společnosti a cestovních kanceláří (v případě zájezdu) nemají v tomto případě nárok na žádné finanční odškodnění za způsobenou škodu v případě, že se nestihnou včas dostavit na odlet letadla či na odjezd zájezdu. Klienti leteckých společností i cestovních kanceláří se tedy musí snažit dostat včas k nástupu na odlet či na zájezd. Jinak hrozí, že zájezd či letenka propadne bez náhrady. Cestovní kanceláře také v rámci možností posílily svoz klientů na letiště, aby situaci pomohly. V tomto okamžiku nemáme informace, že by nějaký český cestující nestihl kvůli stávce odlet či zájezd.

Co se týče zahraničních turistů, jen během dneška přijelo do České republiky přibližně 15 tisíc nových turistů, další zde již pobývali z předešlých dní. Nyní je právě ta nejvyšší turistická sezona. Z důvodu, že nejezdí metro, dochází ke zmatkům a turisté jsou nespokojeni. Problémem je, že přibližně 80% všech turistů do ČR jsou individuálové tzn. jedou sami bez cestovních kanceláří, a tyto klienty tak nebylo jak pořádně informovat o dnešní stávce. Pošramocená image Prahy se bude z hlediska těchto turistů napravovat těžko, navíc se se svými zážitky svěří po návratu i svým přátelům, kteří si návštěvu naší země také rozmyslí. Ztráty tak jdou do mnoha milionů. A to je napováženou, jelikož cca 20 % činného obyvatelstva Prahy má nějaký příjem z cestovního ruchu, což znamená kolem 100 tisic pražanů.

Prevence se vyplatila

Právě přesunem zakázek nebo klientů na jiné dny řešili často podnikatelé raději dopředu případné problémy. Ač mám svou kancelář záměrně v docházkové vzdálenosti od bytu, ponechala jsem si v diáři na dnešek jen jednu schůzku. Zvažovala jsem, zda by se klienti za mnou dostali skrz Prahu bez problémů, pro jistotu jsem proto ostatní setkání přeložila již v pondělí, vysvětlila serveru Podnikatel.cz Andrea Šmejkalová živicí se koučováním. Na dnešek jsme měli naplánovanou schůzku týmu, jehož jsem součástí. Šlo o lidi z celé republiky a většina z nich se bez vlaku neměla do Prahy jak dostat. Jelikož jsme se chtěli vidět osobně, schůzku jsme přesunuli na jiné datum, připojila se Magdalena Čevelová, která působí v marketingu.

Stávka: změna programu?

Stávka nepotěšila ani Stanislava Müllera, vedoucího projektu DrevoPortal.cz, který podle svých slov dvě hodiny zařizoval změnu čtvrtečního plánu. I přes celodenní program schůzek, který jsem měl v plánu, jsem byl donucen vše přeložit na jiný termín, protože jsem si nemohl dovolit uvíznout na nejasnou dobu někde před barikádou, podotkl serveru Podnikatel.cz Müller. Kde to dle povahy podnikání bylo možné, zareagovaly preventivně vůči stávce i některé firmy. Zaměstnancům buď daly neplacené volno či umožnily práci z domova. Pokud však dostali zaměstnanci neplacené volno, zpravidla to šlo na úkor zisku podnikatelů. Stávka znamenala jeden ztracený pracovní den pro mně a mé dva zaměstnance, což pro podnikatele účetní je dost značná ztráta, komentovala účetní Jana Bartáková. Čtěte také: Pracovník nedorazil kvůli kolapsu dopravy? Dejte mu neplacené volno

Potřebujete poradit? Nevíte si s něčím rady? Zeptejte se, redakce zajistí odpověď.
Tlačítko: Nový dotaz

Dopady stávky pocítili na vlastní kůži i obchodníci, a to včetně e-shopů. Jak napsal serveru Podnikatel.cz Michal Jirek, který provozuje e-shop Cerstvakava.cz, obrat obchodu mu včera klesl takřka o 50 % oproti normálu. Co se týká obchodu, je znát, že lidé zůstávají doma, návštěvnost není na takové úrovni jako jindy. I když poslední dobou to není žádná velká sláva vůbec, postěžoval si Štěpán Zapadlo, který v současnosti vlastní e-shop a kamenný obchod s chovatelskými potřebami.

Našli se však i podnikatelé, kterým stávka paradoxně pomohla. Dnešní den je pro mne spíše rájem, protože si spousta lidí (zaměstnanců) raději vzalo dovolenou a tak mohu navštívit více klientů, doplnila serveru Podnikatel.cz Eva Šárovcová, manažerka finančních poradců. Konečně jsem si mohl pohodlně vše vyřídit, protože se vylidnilo moje město, přidal se s úsměvem Jiří Dvořák, který podniká ve videoslužbách. Čtěte také: Buďte pány svého času! Poradíme vám, kde získat cenné minuty

Ať si odboráři zkusí podnikat

Co se týče samotné stávky, mají podnikatelé dle průzkumu ze 72 % jasno, se stávkou nesouhlasí. Většina z oslovených, kteří se stavěli proti stávce, vadilo, že si odboráři berou občany jako rukojmí a vládu vydírají. Každý občan měl možnost vyjádřit svůj názor ve volbách. Nevím, proč by nyní měla vláda vyjednávat s nějakou čtvrtou stranou „Odbory“? Já jsem žádné Odbory nevolil a nevím kdo Odbory jsou. Ať neobtěžují lidem život a řeší své problémy, tak jako ostatní, u voleb, vadí Honzovi Javorkovi, který se živí webdesignem. Se stávkami nesouhlasím obecně a s její formou již vůbec ne. Pokud mi lůza brání (či mne omezuje) v práci, a kterážto je navíc placena z mých daní, tak se mi otevírá nůž v kapse, uvedl serveru Podnikatel.cz Karel Zubalík, který působí v poradenství ve stavebnictví.

Podnikatelům se na stávce také nezamlouvá přístup odborů k problémům a často odborářům vzkazují, ať zkusí podnikat. To je ten rozdíl mezi zaměstnancem a živnostníkem. Pracující když je nespokojený, tak stávkuje. Živnostník když se mu něco nelíbí, tak musí přijít na způsob jak se přizpůsobit, vysvětlila Eva Šarovcová. Koneckonců, pokud někomu nevyhovuje zaměstnanecký poměr, může začít podnikat. Teprve pak zjistí, že všechny „benefity“, které doposud dostával od zaměstnavatele, si bude muset hradit ze svého. A také, že nemá v pět „padla“, ale po celodenní práci kolem půlnoci zasedá za stůl a věnuje se papírování, připomněl Jindřich Šaur, jednatel firmy ACMT. Čtěte také: Kdo se má lépe? Zaměstnanci nebo OSVČ?

Stávka: souhlasíte?

Třetina podnikatelů stávku podpořila

Přestože většina podnikatelů stávku nepodporovala, podíl “souhlasících” dotazovaných nebyl rozhodně bezvýznamný. Stávku podpořila takřka třetina z drobných podnikatelů. Se stávkou souhlasím, už vidím kominíka v 67 letech na střeše, komentoval kominík Milan Kuric. Podobný názor zastává i Jaroslav Švejda z Copritetto: Celkem s odbory souhlasím, protože si ani já nedokáži představit třeba pána v 69 letech, který bude běhat po střechách.

Někteří oslovení podnikatelé šli dokonce ještě dále a včerejší formu protestu označili za nedostatečnou. Se stávkou souhlasím, jen by měla být opravdu generální a vést k demisi nezodpovědných lidí v naší vládě. Nastoupit by měli lidé, kteří myslí opravdu na ostatní občany naší země a ne jen na sebe, uzavřela účetní Vladimíra Semenská.

Foto: www.isifa.com

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).