Hlavní navigace

Ještě ne všechny OSVČ podaly povinně přehled ČSSZ. Nejzazší termín se ale blíží

17. 7. 2019
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Červencový termín je pro ty osoby samostatně výdělečně činné, které nemusely podávat daňové přiznání. Na podání přehledu mají posledních 14 dnů.

Do středy 31. července by měly mít všechny okresní správy sociálního zabezpečení tiskopis na stole. V případě zpoždění bude úřad opozdilce urgovat, aby svou povinnost splnili. 

Pokuty rozdává ČSSZ až v momentě, kdy OSVČ, která musí přehled povinně podat, upozornění ignoruje. ČSSZ může udělit sankci ve výši až 20 000 korun. Pokud je správa nucena upozorňovat opozdilce na jeho povinnost poněkolikáté, může udělit pokutu až do výše 100 000 korun.

Červencový termín se týká těch OSVČ, které neměly povinnost vyplňovat a podávat daňové přiznání. Přehledy o příjmech a výdajích jsou pro ně však povinné vždy. Termín pro odevzdání tiskopisu zdravotní pojišťovně již dávno vypršel. 

Nejsnazší cesta, jak podat přehled o příjmech a výdajích okresní správě sociálního zabezpečení, je ta elektronická. OSVČ může využít ePortál ČSSZ, který podporuje snadné vyplnění automatickými výpočty. Jak na to, poradí článek Podat přehled České správě sociálního zabezpečení lze i online

Doplatek je nutné uhradit do osmi dnů 

Doplatky u pojistného musí být uhrazeny do 8 dnů od reálného odevzdání přehledů. Za den platby se považuje den, kdy má ČSSZ peníze na účtu. Kdo zaplatí pozdě, může obdržet penále. Výše sankce činí 0,05 % z dlužné částky za každý kalendářní den, ve kterém dluh na pojistném trvá. 

V případě, že příslušná správa sociálního zabezpečení povolila placení dlužného pojistného ve splátkách, činí penále z takového dluhu 0,025 % z dlužné částky za každý kalendářní den, ve kterém dluh trvá. Penále nabíhá ode dne následujícího po dni splatnosti pojistného do dne úhrady dluhu včetně tohoto dne. Pokuta se ale nepředepíše, pokud částka za jeden kalendářní rok nepřesáhne v úhrnu 100 korun.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).