Hlavní navigace

Nebankovní financování očividně roste

13. 9. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Vývoj nebankovního financování od prvního čtvrtletí tohoto roku roste. Společnosti České leasingové a finanční asociace (ČLFA) financovaly v prvním čtvrtletí prostřednictvím leasingu stroje, zařízení a dopravní prostředky v souhrnu pořizovacích cen bez DPH za 8,34 mld. korun, v druhém čtvrtletí pak za 10,48 mld. korun. Obnovení ekonomického růstu se očividně projevilo v poptávce podnikatelů po nebankovních produktech především u nebankovních úvěrů a factoringu.

Podle mezinárodní definice je vše, co není zahrnuto pod pojmem operativní leasing, uváděno jako leasing finanční. Také v České republice by mělo dojít ke změně vnímání tohoto segmentu. Dnes je na trhu řada nebankovních produktů, které se do definice ‚finanční leasing‘ nevejdou, jsou však plnohodnotně využívány jako jeho alternativa. Budeme li i nadále trvat na současné interpretaci a vázat výkon odvětví na výkon tohoto relativně omezeného produktu, budeme nuceni říkat, že je finanční leasing na ústupu. Opak je však pravdou, což dokazuje i stálý růst nebankovních úvěrů – ve světě uváděných ve statistikách finančního leasingu, sdělil Jiří Matula, předseda představenstva ČLFA.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).