Hlavní navigace

Nebojte se intuice a improvizace. Vašemu podnikání totiž prospějí

31. 3. 2017
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Intuice a improvizace mají v podnikání své pevné místo. I přesto, že se na první pohled může zdát, že je byznys spíše prostředí naladěné na pečlivé plánování.

Improvizace a intuice jsou podstatné v situacích, které se plánům vzpírají. Dějí se jinak, než si podnikatel plánoval. Nebo v těch, co se naplánovat nedají. A nejen v nich.

Uvolněte se a dovolte si chyby

V momentech, které se v podnikání příčí sebelepším plánům, doporučuje Martin Sedláček hlavně schopnost uvolnit se. Martin Sedláček je psychoterapeut, kouč a divadelník, spojený s projektem IMPRoPACT, pod jehož hlavičkou školí firmy v oblasti měkkých dovedností, včetně improvizace. V situacích, kdy se vyskytne něco nenadálého, s čím jsme nepočítali, na co nejsme připraveni, se nám často vybaví raná zkušenost ze školních škamen. To byly chvíle, kdy vzduchem lítaly kule. Pokud se necháme ovládnout tímto pocitem, pocitem selhání a výčitek, náš výkon se významně sníží, tvrdí.

Čtěte také: Vylaďte si pravou a levou hemisféru. Mozek tak lépe využijete k rozvoji byznysu

Podle něj je zkrátka to, že se na všechno není možné připravit, realita. Stejně jako fakt, že některé z nečekaných a nenaplánovatelných událostí mohou mít v podnikání zásadní dopad. Připomíná termín černá labuť, o kterém píše americký akademik a investiční poradce Nassim Nicholas Taleb ve své stejnojmenné knize (Černá labuť: Následky vysoce nepravděpodobných událostí, Paseka 2011). Není moc pravděpodobné, že se takové události stanou, ale když na ně dojde, všechno obrátí na hlavu. Pak přichází ke slovu improvizace a intuice. Ten, kdo v takové chvíli není zablokován, nelpí na svém původním řešení, má výhodu, dodává Martin Sedláček.

Improvizaci v podnikání přitom nepovažuje za něco, co buď podnikatel umí, nebo ne, a nedá se s tím nic dělat. Naopak tvrdí, že se dá improvizace trénovat. Improvizaci vidí jako schopnost, která se názorně ukazuje třeba v prostředí startupů. Ty musí být maximálně flexibilní a využívají tak zvané pivotování. O co se jedná? Jde o schopnost pružné reakce na potřeby trhu. Například může jít o plnou změnu zacílení produktu. Protože autoři zjistí, že se hodí daleko víc k něčemu úplně jinému, než původně zamýšleli, vysvětluje. Aby byli podnikatelé na nečekané události připravení alespoň svou schopností improvizovat, doporučuje rozvíjet především základní principy. Za ty považuje nelpění, rozvíjení nápadů, potlačení počáteční negace, naslouchání intuici, podporu kompetence druhých a ochotu chybovat.

Nezblázněte se ze svých cílů

Šárka Konečná je jogínka a podnikatelka, zakladatelka jógového studia Jógovna. Tvrdí, že nejlepší věci se rodí právě z improvizace a intuice, nikoliv z horlivého plánování. Její zkušenost to potvrzuje. Když se podívám zpět, z velké části prostor, který jsme v Jógovně vytvořili, nevypadá přesně podle toho, jak jsem jej půl roku v kavárně plánovala, zamýšlí se a vzpomíná, že jednou neměli kachličky na skladě a dělníci čekali s rozmíchanou maltou, jindy z patiny na stropě vzniklo umělecké dílo nebo prostě měla nějaký rozpočet, který se nedal nafouknout a musela improvizovat.

Vidí, že věci plynou a nedají se do detailu plánovat. Nakonec podle ní Jógovna jako kreativní místo vznikla právě díky improvizaci a zapojení intuice. Avšak neříkám, že není třeba plánovat. Je. V podnikání, chtě nechtě, člověk musí znát své kroky, to, kam směřují, jaký má cíl, ale nepo… se z něho. Umět s klidem a ladností kráčet po nerovné cestě, uvažuje.

Čtěte také: 5 jógových pozic, které prospějí vám a zprostředkovaně i vašemu byznysu

Jak se ale naučit svou intuici poslouchat? Jak s ní pracovat při rozjezdu nových projektů nebo už při zaběhnutém podnikání? Šárka Konečná doporučuje přesunout se z hlavy do srdce. Co je vlastně intuice? Vnitřní pocit? Vnitřní volání? V první řadě je potřeba se na něj napojit. Dostat se do těla, nikoliv dostávat do těla a za uši, usmívá se. Radí zkusit najít sám nebo sama v sobě roli svědka a podívat se na celou věc zpovzdálí. Z jiného úhlu. A to nikoliv z pohledu vystresovaného člověka, který se zrovna pod vlivem nečekaných okolností nachází ve středu emocionální bouře. Pro rozvoj takového klidného pohledu doporučuje meditaci, a to alespoň pět či deset minut denně. Meditaci, tedy tiché pozorování vlastního dechu, považuje za nástroj kultivace intuice i kreativity a v neposlední řadě za cestu k úspěšnému podnikání.

Emoce a intuice v rozhodování

Jak připomíná psycholožka, psychoterapeutka a koučka Nina Schautová ve své knize Intuice a rozhodování (Portál 2016), lidská touha mít věci pod kontrolou je zřejmě zakořeněná v evolučním dědictví – takže vždycky není snadné ji jen tak potlačit nebo obejít. Ovšem intuice je, stejně jako jsou emoce (a obojí je provázané), nepostradatelným prvkem rozhodování, které zdaleka (a dokazují to i výzkumy) není tak logickou a racionální záležitostí, jak někteří rádi věří.

Čtěte více: Emoce jsou nakažlivé. Poznejte, jak ovlivňují vaše lidi i firmu

Podle Niny Schautové jsou běžnou součástí rozhodování různé intuitivní zkratky. Vysvětluje, že (zjednodušeně řečeno) mozek běžně funguje ve dvou režimech, v automatickém a intuitivním i v logickém a reflektivním, a výzkumy ukazují, že mimo vědomí (a logiku) se toho odehrává mnohem víc, než se donedávna zdálo – včetně myšlení nebo úsudků o motivaci, pocitech, plánech a cílech. A dodává, že oba systémy je navíc možné trénovat. Ten intuitivní především zprostředkovaně zpětnou vazbou a hodinami tréninku, při dosahování mistrovství v nějaké oblasti. Byznysový expert Grant Cardone ostatně pro server Podnikatel.cz uvedl, že se nikdo nemůže stát úspěšným bez nějaké formy intuice. Bez schopnosti předvídat, která se posiluje i zkušeností.

Čtěte více: Grant Cardone: „Chcete-li být milionářem, musíte přestat myslet jako chudák“

Naslouchejte svému nevědomí, radí Nina Schautová ve svých tipech pro lepší rozhodování. A tvrdí: Emoce, zejména ty překvapivé, svou intenzitou nebo svým nábojem v dané situaci, jsou signály našeho nevědomí. Naslouchejte svým emocím, abyste mohli plně využít potenciál své intuice. A o to umět využít a užít si svůj potenciál, jehož součástí jsou i emoce, intuice a schopnost improvizovat, nakonec především jde.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).