Hlavní navigace

Nebuzerujte pana Babiše, pravda a zákony nesmí stát v cestě #EET

22. 1. 2016
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

[KOMENTÁŘ] Proč řešit zpackanou studii za pouhých 200 tisíc Kč? Proč řešit, že někdo říká jednou to a podruhé ono? A vůbec, nebuzerujte pana Babiše.

Situace ohledně elektronické evidence tržeb (EET) nabírá v posledních dnech na bizarnosti. Ministr financí Andrej Babiš se už ani nesnaží být konzistentní, ve svých výrocích popírá sám sebe a když ho na to někdo upozorní, ihned na něj verbálně zaútočí. Poslední perlu předvedl včera při interpelacích, kdy po upozornění, že lže ohledně již uzavřené smlouvy k EET, označil interpelace za buzerace.

Jen idiot nemění názory

Před rokem Andrej Babiš motal, koho se má vlastně elektronická evidence tržeb dotknout. Dával k sobě živnostníky a restaurace a tvrdil, že živnostníků se EET nedotkne. Opak je samozřejmě pravdou a EET se dotkne všech podnikatelů (OSVČ i firem), kteří působí v daných sektorech a přijímají tržby v hotovosti. Následně se začal ohánět Chorvatskem a tím, jak tam EET pomohla vyššímu výběru daní. Ještě před několika týdny dokonce ve sněmovně uvedl, že se v Chorvatsku díky EET zvýšil výběr všech daní. Předminulý týden ale už Babiš ve sněmovně sděloval, že výběrem chorvatské DPH a daně z příjmů se nedá argumentovat, jelikož na tyto daně působí řada faktorů a nedají se spolehlivě použít jako měřítko efektivity evidence tržeb.

Čtěte více: Babišův veletoč: Z chorvatské DPH a daně z příjmů nejde hodnotit efektivita #EET

Proč řešit studii za pouhých 200 tisíc

Postoj, že není třeba se trápit s fakty a pravdou, když navrhujete “super” věc, pak Babiš dovedl k dokonalosti při včerejších interpelacích. V nich mu bylo nejprve vytknuto, proč nebyla dříve kompletně zveřejněna studie k EET od společnosti BDO, která stála necelých 200 tisíc korun, a proč v ní ministerstvo původně některé věci začerňovalo. Babiš zareagoval tím, že za začernění částí studie mohou úředníci, kteří mají údajně „zakódované, jak fungují naše zákony“. Podle Babiše úředníci část studie začernili kvůli tomu, že zase vše “řešili podle zákona a že tam bylo nějaké obchodní tajemství”. Nakonec jsme to vyřešili. Tak konečně jsme to odčernili. A pozornost, která se tomu věnuje, to absurdum, že tady poprvé předkládáme něco proti šedé ekonomice, a je to studie za drobné, protože to jsou drobné, 190 tisíc, tak tomu věnujeme takovou pozornost, podivoval se Babiš nad tím, proč někdo řeší studii za “pouhých” 200 tisíc korun.

Kdo si přečetl již komplet zveřejněnou studii, mohl ho však napadnout jiný důvod začernění – a to kvalita samotné studie. Ta totiž kromě jiného obsahuje řadu gramatických i početních chyb. O moc lépe si ale studie nevede ani v odborné oblasti. Kvalita materiálu je tragická, jak po formální stránce (spousta překlepů, chyby v pravopisu, chybné součty), tak po obsahové (co je napsáno na jedné stránce, nemusí vůbec platit na další), zabezpečení celého projektu se tedy velmi špatně posuzuje, napsal již před časem pro server Lupa.cz Michal Špaček, který se věnuje bezpečnosti aplikací.

Interpelace jsou buzerace

Někteří poslanci navíc v souvislosti se studií upozornili na to, že obsahuje jiná čísla, než se uvádí v důvodové zprávě a než ve skutečnosti. V té studii se dovíte, že například aplikace elektronická evidence tržeb, tzn. ten software, měl stát 27 mil. podle té studie. Ale Generální finanční ředitelství v dubnu minulého roku uzavřelo smlouvu se státní pokladnou, Centrem sdílených služeb, na 41 mil. korun bez daně, upozornil poslanec Vladimír Koníček (KSČM). Na to Babiš zareagoval, že žádné smlouvy uzavřeny nejsou.

Jenže Vladimír Koníček se nedal: Pane ministře, já mám smlouvu o dodávce a implementaci aplikace elektronická evidence tržeb uzavřenou mezi Českou republikou, Generálním finančním ředitelstvím, a státní pokladnou, Centrum sdílených služeb, uzavřenou 17. dubna 2015 za těch 41 mil. korun. A vy tady na mikrofon v poslanecké sněmovně řeknete, že žádná smlouva uzavřená není. Je to normální od ministra financí, že tady takto lže Poslanecké sněmovně?

V tu chvíli už i Andrej Babiš zřejmě pochopil, že jen těžko dokáže obhájit, že žádné smlouvy k EET neexistují, když už jedna z nich byla uzavřena. Zareagoval však tradičně po svém: Je to pravda, asi jsem se špatně vyjádřil. Žádná externí smlouva není uzavřena. (Smích v sále.) Toto je interní smlouva mezi institucí, která je pod Ministerstvem financí a finanční správou, takže žádná smlouva externí podle toho, jak jste tady argumentoval, není uzavřena. Své vystoupení pak Babiš zakončil větou, která zřejmě charakterizuje jeho postoj k demokracii a fungování parlamentu: Pokud vy říkáte, že jsou to interpelace, tak já říkám, že je to buzerace, ne interpelace. Nezbývá než dodat – nebuzerujte pana Babiše, pravda a zákony totiž nesmí stát v cestě EET.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).