Hlavní navigace

Vojtěch Krátký: Krize? Nebyla lepší doba si otevřít realitní kancelář

21. 5. 2009
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 258398
Realitní byznys jde proti proudu hospodářské krize. Je ideální čas si realitku otevřít, nebo začít jako makléř v tomto oboru pracovat. Prozradil Vojtěch Krátký, regionální ředitel celosvětově známé realitní kanceláře RE/MAX.

Hospodářská recese je tu. Podle předběžných čísel z minulého týdne, která zveřejnil Český statistický úřad, je ekonomika v minusu 3,4 procenta. I když se jedná o běžný hospodářský cyklus, někteří bijí na poplach. Jiní v tom zase vidí šanci, jak pořádně nastartovat své podnikání. To se týká i realitních kanceláří. U Výslechu byl Vojtěch Krátký, regionální ředitel společnosti RE/MAX.

Jak si na tom stojí realitní trh v době hospodářské krize?

Pokud to vezmeme z pohledu nemovitostí, tak ceny samozřejmě klesají. Jsme hodně blízko momentu, kdy trh začíná být extrémně zajímavý pro ty, kteří chtějí investovat do nemovitostí. My totiž nejsme klasický komunitní trh. Lidé budou potřebovat bydlet vždy, vždy je bydlení bude zajímat, protože i když mají střechu nad hlavou, budou se zajímat o to, jak bydlet lépe. Na druhou stranu se trh mění pouze v tom, jestli je lepší příležitost pro toho, kdo chce prodat, anebo lepší příležitost, kdo chce nemovitost koupit. Pokud se na to podíváme z širšího hlediska, tak já říkám své oblíbené: „To nejhorší, co by nás mohlo potkat, je tu krizi zmeškat“. Naštěstí je pryč ta doba, kdy nemovitosti se prodávaly o sto šest a v oboru podnikal prakticky každý, protože pak je tu příležitost pro zavedené firmy, které investují do značky, nástrojů, do lidí, do makléřů, do IT, do rozvoje distribuce … A to nám potom dává nástroje, jak klientům poskytovat lepší kvalitu. Takže kdybych měl dnes na trhu malou realitní kancelář, tak upřímně říkám, že bych hodně špatně spal. RE/MAXu se ale daří velmi dobře.

Vojtěch Krátký - RE/MAX náhled 01

Vy jste zmínil, že dnes potřebuje bydlet každý. Na druhou stranu banky kvůli hospodářské krizi zpřísnily poskytování hypotečních úvěrů. Zaznamenali jste v zájmu o nemovitosti financované právě hypotečním úvěrem pokles?

Ano, a určitě to souvisí s poskytováním hypoték. Ostatně hypoteční trh v minulých letech rostl o třetinu ročně, což je typicky přehřátý trh. Takový růst však nemůže fungovat do nekonečna. Myslím si však, že banky se začaly chovat rozumněji a jsou více flexibilní, což samozřejmě ovlivňuje i cenu nemovitostí. A my v tuto chvíli registrujeme zajímavé oživení.

Z vaší odpovědi také vyplynulo, že v těchto dnech spíte dobře…

Ano, já spím dobře.

…každopádně bych se zeptal, zda dobře spíte i v okamžiku, kdy na trhu je docela značná konkurence?

Ta konkurence byla a bude a myslím si, že je zdravá. Rád bych však zmínil, že my jsme v Česku v poměrně výhodné situaci. Jak jste správně naznačil, realitních kanceláří je na trhu spousta, ale i přesto vždy říkám, že realitní trh je ve své podstatě „prázdný“. Protože když se podíváte na jakýkoli jiný trh, je už kompletně obsazený. Přičemž v realitním trhu pracovala spousta lidí, kteří to „zkusili” a řada z nich to v pokusném systému provádí dodnes, což nemá s kvalitou poskytovaných služeb nic moc společného.

Jak je ostatně dlouho na trhu RE/MAX?

V České republice od dubna roku 2005.

Bylo těžké se dostat mezi ostatní konkurenty?

Ano, bylo. I když má RE/MAX celosvětově uznávanou a respektovanou značku, v České republice ho znala jen skupina odborníků a zasvěcenců, takže v tomto ohledu to skutečně těžké bylo. RE/MAX má však tu výhodu, že v realitách je největší obchodníkem na světě. Díky tomu má za 40 let know-how a nástroje, o kterých se konkurentům de facto ani nezdálo.

RE/MAX je provozován formou franšízingu. Jak to vlastně v praxi funguje?

Přehrajte si odpověď Vojtěcha Krátkého na fanouškovské stránce serveru Podnikatel.cz

Víte o některé konkurenci, že by bojovala o přežití?

Na trhu bohužel nejsou v tomto ohledu data, takže osobně nevím o nějaké společnosti, která by byla před krachem a pokud je, tak to pravděpodobně tají. Je však nepochybné, že některé realitní kanceláře problémy mají a mít budou.

Řekněme, že jsem z jižních Čech a rád bych začal podnikat v realitním byznysu. Je to vůbec v této době pro drobného podnikatele výhodné?

Na to musím jednoznačně reagovat. Nebyla lepší doba si otevřít realitní kancelář. Jak nás totiž učí historie všech krizí, v realitním trhu obzvlášť, tak ten, kdo se teď rozhodne, že otevře realitní kancelář a spustí svůj byznys nejpozději do půl roku, tak ten naopak bude na startu toho, kdy ten trh zase půjde nahoru. Bude tedy připravený vyhrát. Může totiž skokově získat vyšší tržní podíl, než když je to opačně.

Vojtěch Krátký - RE/MAX náhled 02

To je pozitivní zpráva. A co byste těmto podnikatelům, kteří o realitním byznysu přemýšlejí, doporučoval?

Osobně bych jim doporučoval, aby uvažovali o „zasíťování“ nebo franšízingu. Obojí je totiž o synergiích. Malá realitní kancelář nemá pod tlakem velkých řetězců žádnou šanci uspět, takže musí hledat doplňkovou a krajní roli na trhu, což už pro ni není úplně jednoduché. Takže vřele doporučuji malým realitním kancelářím, aby si zakoupily franšízu.

Informace o nastupující recesi začaly prosakovat už v průběhu loňského roku. Změnila se od této doby struktura a chování vašich klientů?

Říkám upřímně, že ano. Nás se nejvíce dotkla situace, která je ovlivněna chováním spotřebitelů. Nejhorší je situace, kdy si klient neuvědomí aktuální dění na trhu a rád by prodal ještě za starou cenu, což už není reálné. A paradoxně ten, kdo chce koupit, už chce koupit za cenu novou, tedy s odrazem nastupující recese, kterou mu ten prodávající ještě není ochotný poskytnout. Ostatně toto období je momentálně u konce a začíná být nyní právě velmi zajímavé nakupovat.

Některé odhady predikují, že od dna bychom se měli odrazit již v druhém pololetí letošního roku. Pokud se budeme bavit o atraktivním realitním trhu, jakým je Praha, jaký odhad cen máte právě pro tento region?

Stále si myslím, že je tu prostor pro pokles například panelákových bytů. U luxusních nemovitostí je to naopak, ty stabilně nepatrně rostou. Krize se nepodepisuje ani na pozemcích například pro výstavbu rodinných domů v katastru hlavního města Prahy, protože o ty bude zájem a zároveň i nouze neustále.

Hospodářská krize zároveň se podepisuje na zaměstnanosti. Jak je to ve vašem oboru? Máte realitních makléřů nedostatek, nebo se naopak některých budete muset zbavit?

Tip na titulku-srážky-duben

Velmi dobrá otázka! Realitní trh jde proti číslům nezaměstnanosti. My stále hledáme nové posily, protože opravdu dobrých realitních makléřů je velký nedostatek. Kdo chce obchod dělat poctivě, tak příležitost pracovat v realitách je nyní opravdu obrovská. Záleží pak na člověku, jaký má obchodní talent a jak chce na sobě pracovat.

Vojtěch Krátký - RE/MAX náhled 04

Foto: Ivana Dvorská
Kompletní fotogalerie k dispozici na fanouškovské stránce serveru Podnikatel.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).