Hlavní navigace

Nechce vám dát banka úvěr? Využijte nových státních záruk pro malé firmy a OSVČ

21. 6. 2012
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 631791
Ministerstvo průmyslu a obchodu a Českomoravská záruční a rozvojová banka spustily nový program záruk. Poradíme vám, jak máte postupovat, abyste uspěli.

Potřebujete úvěr, ale banka vám ho odmítá poskytnout? Nově můžete využít program Českomoravské záruční a rozvojové banky, který nabízí malým firmám a OSVČ záruky za úvěry. Banka počítá, že se zaručí za stovky podnikatelů, a to v částce okolo 1,4 miliardy korun. Přinášíme vám informace jak správně o záruku požádat.

1,4 miliardy korun na záruky pro malé firmy a OSVČ

Malé firmy s méně než 50 zaměstnanci a také OSVČ, které mají problémy s úvěrováním, mohou využít nového programu ZÁRUKA (záruky za úvěry pro malé podnikatele), který pro ně připravilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) a Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB). ČMZRB se za drobné podnikatele totiž zaručí v případě žádosti o úvěr do výše pěti milionů korun na dobu až šesti let. Až 70procentní záruky budou poskytovány k investičním i provozním úvěrům pro projekty v oblasti průmyslové výroby, stavební výroby, maloobchodu a velkoobchodu, doplnil ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba.

Čtěte také: Jak těžké je získání podnikatelského úvěru? Zjistili jsme za vás

Celkově plánuje ministerstvo zpřístupnit úvěry malým podnikatelům v hodnotě dvou miliard korun, což při 70% ručení znamená, že se MPO zaručí za 1,4 miliardy korun. Pokud by činila průměrná výše úvěru 3 miliony korun, program by mohlo využít více než 600 podnikatelů. Program záruky není nijak regionálně omezen a mohou ho využít podnikatelé ze všech krajů České republiky (tedy i z Prahy). Rozhodující pro získání záruky je, v jakém ekonomickém odvětví, tzv. CZ-NACE, bude podnikatel realizovat projekt, který by měl být zárukou podpořen, upřesnil serveru Podnikatel.cz Ladislav Macka, generální ředitel ČMZRB.

Kdo a na co může program využít

Aby podnikatelé mohli záruku využít, musí se jednat o úvěr na projekt, který se realizuje na území České republiky. Úvěr může být jak provozní, tak i investiční a smí se použít na:

 • pořízení a rekonstrukci dlouhodobého hmotného majetku (u příjemců podpory vedoucích účetnictví), resp. hmotného majetku a pozemků (u příjemců podpory vedoucích daňovou evidenci),


 • pořízení zásob, včetně drobného hmotného majetku, pokud není příjemcem podpory veden jako dlouhodobý hmotný majetek, resp. hmotný majetek,


 • pořízení drobného nehmotného majetku, pokud je příjemcem podpory vykazován jako náklad/výdaj.


Záruky naopak nemohou získat podnikatelé v oboru zemědělství, rybolov a akvakultura. Stejně tak záruky nedostanou podnikatelé, kteří mají nedoplatky vůči vybraným institucím (finanční úřad, ČSSZ apod.), poskytovatelům podpory z fondů EU či vůči svým zaměstnancům. O záruky dále nemůže požádat podnikatel, na jehož majetek je vyhlášen konkurz nebo exekuece, bylo rozhodnuto o jeho úpadku či se nachází v likvidaci. Samotná záruka se také nesmí použít na úvěr, který je určen na pořízení vozidel pro silniční nákladní dopravu, pokud je žadatelem podnikatel provozující silniční nákladní dopravu pro cizí potřebu. Další podrobnosti a podmínky najdou podnikatelé na stránkách ČMZRB.


Čtěte také: Bankovní účty a úvěry pro živnostníky. Poradíme, jak na to

Jak o záruku požádat

Pokud se podnikatel rozhodne požádat o záruku, doporučuje ČMZRB následující postup

 • prostudovat podmínky programu ZÁRUKA (záruky za úvěry pro malé podnikatele) na internetové stránce Českomoravské záruční a rozvojové banky. 
 • zkontrolovat, zda jako podnikatel splňuji základní předpoklady pro získání záruky 
 • v případě nejasností se informovat na vybrané pobočce ČMZRB nebo na informační lince 255 721 262
 • navštívit vybranou úvěrující banku a zahájit s ní jednání o úvěru, informovat banku o použití záruky ČMZRB jako zajištění poskytovaného úvěru
 • vyplnit žádost o záruku, která je k dispozici na internetové stránce ČMZRB. Samotná
  žádost musí obsahovat:
  • identifikační údaje žadatele
  • účel zaručovaného úvěru
  • vyjádření úvěrující banky
  • doklad o oprávnění k podnikání
  • čestná prohlášení k naplnění podmínek a přílohy k posouzení naplnění podmínek
 • vyplněnou žádost doručit vybrané pobočce ČMZRB, doručení je možné i elektronicky
  pobočka ČMZRB přijatou žádost zpracuje a dohodne s klientem další postup

ČMZRB vyřizuje žádosti o tento typ záruky do 5 dnů od obdržení úplné žádosti klienta. Konkrétní termín podpisu smlouvy o záruce pak závisí na individuální dohodě s podnikatelem a pokročilosti jeho jednání o úvěru v úvěrující bance. O záruky lze žádat již nyní a žádost banka přijímá až do konce roku 2013.

Čtěte také: Podnikatelé si stěžují na přístup bank. Nejsou ale sami na vině? (NÁZOR)

V případě nesplácení po vás bude peníze vymáhat stát

Pokud se podnikatel dostane do potíží a nebude schopen splácet úvěr zaručený zárukou ČMZRB, měl by určitě kontaktovat úvěrující banku. S tou by se měl snažit vyjednat přívětivější splátkový kalendář. Jestliže ani úpravy splátek nepomohou a podnikatel nebude moci úvěr splatit, požádá úvěrující banka ČMZRB o plnění ze záruky v souladu s podmínkami záruční listiny. ČMZRB se po poskytnutém plnění ze záruky stává věřitelem podnikatele, a to ve výši tohoto plnění. Jako věřitel pak po podnikateli požaduje tuto částku zpět. Náklady s poskytnutou zárukou vymáhá standardní cestou na podnikateli, tzn. buď dohodou mezi ČMZRB a podnikatelem, nebo popř. soudní cestou. Rozhodně nepředpokládáme, že by takovýchto podnikatelů bylo více než 10 %, doplnil serveru Podnikatel.cz Tomáš Paták z oboru komunikace a marketingu MPO.

Co se týče zájmu, ČMZRB na základě zkušeností z minulých let předpokládá, že bude poměrně velký. Například v krizových letech 2009 a 2010 banka podpořila téměř 1500 podnikatelských projektů zárukami za úvěry v objemu téměř 10 miliard korun. Velký zájem o záruky očekává také Hospodářská komora ČR (HK ČR), která spuštění programu jednoznačně vítá. Program by měl přispět k rychlejší a snadnější realizaci jejich podnikatelských záměrů, a tím k rozvoji jejich podnikání obecně, což by mělo podnikatelům v současné době velmi pomoci, potvrdila serveru Podnikatel.cz Lenka Vodná z tiskového oddělení HK ČR.

Čtěte také: Horká novinka. Banky se zárukou státu právě nabízejí pro začínající podnikatele až 3 miliony korun

školení účto leden 23 Kučerová

Další programy podpory podnikání

Program ZÁRUKA navíc není jedinou podporou, kterou ministerstvo připravilo. Ještě v letošním roce by se měl v rámci Operačního programu Podnikání a inovace (OPPI) spustit také Seed/Venture kapitálový fond, jehož cílem je podpořit trh rizikového kapitálu v oblasti investic do začínajících firem s inovačním potenciálem. Pro začínající podnikatele v Moravskoslezském a Olomouckém kraji je zase připraven program Inostart záruk za úvěry, který tvoří součást Programu švýcarsko—české spolupráce. Program by měl začít fungovat během léta. V jeho rámci bude Česká spořitelna, která byla vybrána v otevřeném výběrovém řízení, poskytovat začínajícím podnikatelům (do tří let existence firmy) s inovativním podnikatelským záměrem úvěry v rozmezí 500 tisíc korun až 15 milionů, uzavřel ministr Martin Kuba. 

Foto: www.isifa,com

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).