Hlavní navigace

Nedejte se a zatopte dlužníkům v zahraničí

27. 9. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com
Když dlužník odejde do zahraničí, bývá složité vymoci na něm pohledávky. Ani tehdy ale není situace bezvýchodná. Zabavit se dá i majetek ve třetích zemích.

Věřitelé si často nevíte rady s dlužníky. Domoci se svého práva je složité téměř ve všech případech. O co složitější je to tehdy, když dlužník zmizí v zahraničí. I tyto případy se ale dají řešit a spravedlnosti může být učiněno za dost. Tvrdí to experti z Exekutorské komory České republiky.

V zásadě mohou nastat tři základní situace:

1. Dlužník má v Česku trvalé bydliště

Pokud se jedná o českého občana, který má v České republice i bydliště, ale delší čas se zdržuje v zahraničí, je dána příslušnost tuzemského soudního exekutora. Věřitel se tedy se svou pohledávkou obrací na tuzemský soud, který provedením exekuce pověří jeden ze 153 exekutorských úřadů. Tímto způsobem jsme například vymohli 360 000 korun po nájemníkovi, který se před svými závazky skryl ve Velké Británii. Předtím provozoval v Hradci Králové prodejnu s oblečením, ale několik měsíců neplatil za nájem. I když byl mimo republiku, měl v Česku nemovitost. Díky penězům z dražby se podařilo vyplatit všechny věřitele, uvádí příklad z praxe šéf Exekutorské komory Jiří Prošek.

2. Dlužníkem je Čech, ale nemá u nás trvalý pobyt

V těchto případech už je situace složitější. Má-li český dlužník majetek na území České republiky, ale nemá tu bydliště, je místně příslušný český soud. A to dle posledního známého bydliště dlužníka. Exekuci může provést český soudní exekutor, standardně na našem území. Věřitel také může v případě zjištění majetku dlužníka v jiném státě využít k vymožení své pohledávky tamní soudní exekutory. V rámci Evropské unie platí několik nařízení, která takový postup zjednodušují. Soudní exekutoři i Exekutorská komora České republiky se svými zahraničními kolegy a profesními institucemi aktivně spolupracují v rámci mezinárodní spolupráce.

3. Český občan dluží, ale nemá u nás bydliště ani majetek

V takovém případě existuje možnost zahájení exekuce v jiném státě, pokud je tam zjištěn majetek dlužníka. Jde sice o komplikované a časově náročné řešení, ale šance na vymožení pohledávek existuje. Vyskytují se také případy, kdy dlužník pobýval v České republice, věřitel ho tady zažaloval a teď má v ruce rozhodnutí soudu. To pak může být vykonáno i v zahraničí. Rozdíl je v tom, jestli se dlužník nachází na území Evropské unie, nebo mimo něj. V rámci Evropské unie je postup jednodušší a je neustále zdokonalován, konstatuje Jiří Prošek, prezident Exekutorské komory.

Ilustrační obrázek
Autor: www.isifa.com

Majetek dlužníků se dá zabavovat i ve třetích zemích. 

V případě, že je dlužník v některém ze států Evropské unie, je zpravidla možné použít některé z bruselských ustanovení, která říkají, že rozhodnutí vydané členským státem Evropské unie lze uznat a vykonat i v jiném členském státě. Exekuci pak vykonává na návrh věřitele místní soudní exekutor podle práva toho státu, ve kterém je majetek dlužníka. Hlavu není nutné věšet ani v případě, je-li dlužník mimo Evropskou unii. Pak přichází na řadu využití mezinárodních dohod o právní pomoci.

Dlužník se neubrání ani osobním bankrotem

Osobní bankrot je pro dlužníka 100% ochrana před věřiteli, exekutory s následným splácením okolo 30% ze všech závazků. Osobní bankrot se dá zmařit podaným trestním oznámením pro podezření z podvodu. Stačí argumentovat tím, že dlužník vylákal půjčku nebo zboží, i když věděl, že nebude schopen splácet. Jako důkaz lze navrhnout, aby dlužník doložil své příjmy, majetek a rozpis životních nákladů. Pokud bude dlužník odsouzen, osobní bankrot se ruší a exekuce budou opětovně v běhu.

Proti konkurzům firem účinná obrana bohužel neexistuje. Jedinou obranou je pravidelná kontrola firmy v registru a včasné ukončení spolupráce. Nový fenomén zbavování dluhů je převádění firem na jiné osoby, kterým nevadí, že firma je zadlužená. Tento druh virtuálního oddlužení firem je legální cestou, jak se viník vyváže z úhrad a věřitele odsoudí k nedobytnosti pohledávky.

Kde lze vkládat dlužníky a díky efektivnímu nátlaku darma vymáhat své pohledávky?

Centrální registr dlužníků – největší výměnná síť v České republice se stovkami tisíci uživatelů

Bezplatný veřejný registr neplatičů

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).