Hlavní navigace

Nedělejte vše sami, využívejte při správě Instagramu také aplikace a nástroje

Jana Langerová

Se správou Instagramu vám může pomoci spousta aplikací a webových nástrojů. Záleží jen na vás, jakým směrem chcete posouvat váš profil a co vám vyhovuje.

Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Nejvíce aplikací je určeno k úpravám fotografií a videí, ale pomohou také s plánováním nebo sledováním nejrůznějších metrik. 

Plánování příspěvků

Ti, kteří potřebují spravovat více účtů na různých sociálních sítích, mohou využít aplikaci Buffer. V té je od loňského roku možné pracovat také s Instagramem, čemuž jsme se více věnovali v článku Znáte Buffer? Firmám pomáhá se správou sociálních sítí, nově i s Instagramem. Pracovat v ní je možné jak přes mobilní aplikaci, tak v rámci webové stránky, kde jde o obdobu desktopové aplikace. Podobnou aplikací je Hootsuite, kde je možné spravovat účty na Facebooku, Instagramu, YouTube, LinkedInu, Twitteru i Pinterestu. Kromě plánování příspěvků je určená také k monitoringu, analytice nebo k týmové spolupráci a běží jak v prohlížeči, tak v mobilní aplikaci. Co se týče Instagramu, můžete přidávat fotografie i videa, ke kterým v aplikaci napíšete text, ale už je nemůžete dále upravovat. 


Rozhraní Hootsuite

Další jednoduchou aplikací, která umožňuje plánovat příspěvky na desktopu, je GrambIr. Ten je určený pro Windows i Mac OS X a kromě plánování příspěvků je zde automatické ořezávání a také filtry fotografií. 


GrambIr

Mobilní aplikace určená na plánování, ale také na úpravy fotografií i tvorbu Stories je Planoly. Její výhody docení především ti, kteří vkládají na profil fotografie, které na sebe navazují – zde je můžete naplánovat a v aplikaci vidíte, jak vše bude vypadat. Kromě toho nabízí statistiky a umožňuje například vytvořit a uložit si sadu hashtagů. O nástrojích spojených s hashtagy, které ulehčují správcům profilů práci, jsme už psali v článku Jak na Instagramu pracovat s hashtagy a využít je ve svůj prospěch.

Podobnou aplikací je Preview, je dostupná jak v App Storu, tak na Google Play. V ni najdete spoustu filtrů a nástrojů pro editování, dále můžete pracovat s hashtagy a zkoumat jejich úspěšnost, sledovat analytická data nebo spolupracovat s vašimi kolegy. Pro iOs je určena aplikace Mosaico umožňující také jak plánování, úpravy fotografií i práci s hashtagy. 


Ukázka propojených fotografií z profilu firmy Edhouse

Úpravy, úpravy a zase ty úpravy

Nejrůznější úpravy fotografií a videí umožňuje velká spousta aplikací. Vznikají především proto, aby příspěvky dokázali vylepšit i ti, kteří se nevěnují grafice, a přesto chtějí mít na profilu kvalitní obsah. Jedním z takových nástrojů je Canva, kde je možné vytvářet nejrůznější grafické prvky nejen pro sociální sítě, jako jsou například loga, vizitky, pozvánky, fotokoláže nebo letáky a přání. Aplikace obsahuje spousty šablon a je v ní možné provádět jejich různé úpravy. U příspěvků na Instagram si můžete vybrat z předdefinované nabídky odpovídající obrázek, změnit u něj text, obrázek nebo barvy, případně přidat filtry a uložit si jej nebo rovnou sdílet. 


Ukázka z aplikace Canva

Úpravy fotografií na profesionální úrovni jsou možné s aplikací pro Android nazvanou Snapseed. V ní se kromě filtrů nachází spousta nástrojů – od oříznutí nebo otočení snímku přes orámování, rozostření objektivu až třeba po tonální kontrast. Desítky filtrů, textur, nástrojů nebo rámečků najdete také v aplikaci Afterlight, Color Story nebo v oblíbené placené aplikaci VSCO. Pokud potřebujete rychle a snadno upravit na fotografiích nějaké nedostatky na obličeji, můžete sáhnout po aplikaci Facetune, kterou najdete na App Store. 


Možnosti úprav v aplikaci Snapseed

Pokud do textu potřebujete přidávat text a nestačí vám nabídka, která je přímo v aplikaci Instagramu, můžete najít to pravé například v aplikaci Over: Edit & Add Text to Photos. Kromě toho nabízí tisíce šablon, písem a nejrůznějších obrázků, se kterými je možné dále pracovat. V App Store je podobnou aplikací Hype-Type: Moving Text Photo-s


Grafika v aplikaci Over

Úpravy se netýkají jen fotografií, ale také videí. To využijete především ve Stories, neboli Příbězích. O nich už jsme na serveru Podnikatel.cz psali v článcích Vyprávějte na Instagramu Příběhy a ukažte sledovatelům zákulisí vašeho byznysu a U instagramových Stories se nemusíte bát kreativity. Jedná se o dočasný obsah, ale i zde jsou někdy vyžadovány nějaké úpravy a může vám s nimi pomoci nějaká aplikace. Jednou z nich je Story Cutter, která umí vaše video rozdělit do 10 sekundových sekvencí. Stejnou službu odvede také Storeo Instagram Stories určené pro zařízení s iOs systémem. Pokud byste chtěli mít Stories z vašich fotografií a doplněné hudbou, můžete je vytvářet v aplikaci Video Show Creator HD Pic Flow nebo Inshot. V té druhé je možné také upravovat videa. Mnoho šablon nabízí také aplikace Unfold


Story Cut má jednoduché rozhraní i ovládání

Ostatní aplikace

Aplikace a nástroje nemusí sloužit jen k úpravám, můžete s jejich pomocí sledovat také úspěšnost vašich příspěvků. Jedním takovým nástrojem je například Sprout social, který je kromě Instagramu zaměřen i na Twitter, Facebook, LinkedIn a Pinterest. Je přes něj možné také publikovat příspěvky, ale především sledovat nejrůznější reporty. Podobným nástrojem je dále Union Metrics. Sledovat likes, komentáře, sdílení a počty fanoušků umožňuje také aplikace Skorr

Wt100_Early


Prostředí aplikace Skorr

Užitečnou aplikací určenou pro iOs je WhenToPost: Best Times to Post. Díky ní mohou správci Instagramu zjistit, kdy jsou fanoušci profilů aktivní a kdy je tedy ten nejvhodnější čas pro sdílení obsahu. 

Každý si z aplikací nebo nástrojů může vybrat, co mu vyhovuje. Pro někoho je důležitá cena, pro jiné ovládání nebo nabízené funkce, je proto důležité zkoušet.